• The Matrix Resurrections

    ★★★★

  • No Time to Die

    ★★½

  • Scenes from a Marriage

    ★★★★

  • The Last Duel

    ★★★½

  • Dune

    ★★★

  • Old

    ★★★½

  • Haseen Dillruba

    ★★

  • Ray

    ★½

  • Zack Snyder's Justice League

    ★★★★★

  • Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

  • Red Post on Escher Street

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

  • Tenet

    ★★

  • If Anything Happens I Love You

  • Da 5 Bloods

  • Normal People

    ★★★★½

  • The Woman Who Ran

    ★★★★

  • Bad Boys for Life

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

  • Little Women

    ★★★½

  • 1917

    ★★★★

  • Chasing Dream

    ★★★★

  • Bala

    ★★½

  • Aani Maani

    ★★★★

  • Ravening

    ★★★★

  • Moonlit Winter

    ★★★

  • The Wayfarers

    ★★★½

  • Just Like That

    ★★★★

  • Axone

    ★★★½

  • Gemini Man

    ★★★★

  • Jojo Rabbit

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★½

  • Jallikattu

    ★★★★

  • Joker

    ★★★½

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Ford v Ferrari

    ★★★

  • Marriage Story

    ★★★★½

  • Weathering with You

    ★★★★½

  • Midsommar

    ★★★★½

  • Game Over

    ★★½

  • Article 15

    ★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★★½

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • Portrait of a Lady on Fire

    ★★★

  • The Wild Goose Lake

    ★★★★

  • First Love

    ★★★★

  • The Dead Don't Die

    ★★★

  • Jersey

    ★★★

  • Super Deluxe

    ★★★★

  • Us

    ★★★★

  • The Least of These

    ★½

  • Cat Sticks

    ★★★★½

  • Glass

    ★★★★½

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

    ★★

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Taking the Horse to Eat Jalebis

    ★★★★

  • Vada Chennai

    ★★★★

  • Namdev Bhau in Search of Silence

    ★★★★

  • Widow of Silence

    ★★½

  • Andhadhun

  • 96

    ★★★★

  • Widows

    ★★★★

  • Manmarziyaan

    ★★★★

  • Soni

  • The Ballad of Buster Scruggs

  • Tumbbad

    ★★★★

  • The Favourite

    ★★★★

  • Hotel by the River

  • Sanju

  • Sicario: Day of the Soldado

    ★★★½

  • Lust Stories