K Gopal has logged 101 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Read prior review Edit this entry  
26
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The City of Lost Children

The City of Lost Children

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
31
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Edit this entry  
30
Quantum of Solace

Quantum of Solace

2008
×
★★
Edit this entry  
30
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★
Edit this entry  
29
Scenes from a Marriage

Scenes from a Marriage

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
03
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Read prior review Edit this entry  
02
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Read prior review Edit this entry  
29
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★
Edit this entry  
23
Old

Old

2021
×
★★★½
Edit this entry  
05
SPL II: A Time for Consequences

SPL II: A Time for Consequences

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
SPL: Kill Zone

SPL: Kill Zone

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Paprika

Paprika

2006
×
★★★
Edit this entry  
03
Millennium Actress

Millennium Actress

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Chasing Dream

Chasing Dream

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
On the Occasion of Remembering the Turning Gate

On the Occasion of Remembering the Turning Gate

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Haseen Dillruba

Haseen Dillruba

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Ray

Ray

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Delicatessen

Delicatessen

1991
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Read the review Edit this entry  
05
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Read the review Edit this entry  
04
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

Hong Sangsoo | Winner of the Silver Bear for Best Screenplay

2021
×
Read the review Edit this entry  
02
50:50

50:50

2013
×
Edit this entry  
02
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Three

Three

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Ocean Waves

Ocean Waves

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Office

Office

2015
×
★★★
Edit this entry  
06
Don't Go Breaking My Heart 2

Don't Go Breaking My Heart 2

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Blind Detective

Blind Detective

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Drug War

Drug War

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Romancing in Thin Air

Romancing in Thin Air

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Life Without Principle

Life Without Principle

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
★★½
Edit this entry  
18
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Right Now, Wrong Then

Right Now, Wrong Then

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Vengeance

Vengeance

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry