Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
Pig

Pig

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The King of Staten Island

The King of Staten Island

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Coldplay: A Head Full of Dreams

Coldplay: A Head Full of Dreams

2018
×
Read the review Edit this entry  
03
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
My Big Fat Greek Wedding

My Big Fat Greek Wedding

2002
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Sex and the City 2

Sex and the City 2

2010
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Keeping the Faith

Keeping the Faith

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
25
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Sex and the City

Sex and the City

2008
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Shallow Hal

Shallow Hal

2001
×
Read the review Edit this entry  
16
Serving Sara

Serving Sara

2002
×
½
Read the review Edit this entry  
14
Save the Last Dance

Save the Last Dance

2001
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Words on Bathroom Walls

Words on Bathroom Walls

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
High Life

High Life

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Insomnia

Insomnia

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
1BR

1BR

2019
×
Edit this entry  
12
The Half of It

The Half of It

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★½
Edit this entry  
10
Moxie

Moxie

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
About Time

About Time

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Judas and the Black Messiah

Judas and the Black Messiah

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
The Map of Tiny Perfect Things

The Map of Tiny Perfect Things

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
17 Again

17 Again

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Michael

Michael

1996
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Little Things

The Little Things

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Carrie Pilby

Carrie Pilby

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Before I Fall

Before I Fall

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Love, Guaranteed

Love, Guaranteed

2020
×
Edit this entry  
09
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Valley Girl

Valley Girl

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
31
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Prince & Me

The Prince & Me

2004
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
The Princess Diaries 2: Royal Engagement

The Princess Diaries 2: Royal Engagement

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eloise at Christmastime

Eloise at Christmastime

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
A California Christmas

A California Christmas

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Christmas Inheritance

Christmas Inheritance

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Christmas in the Smokies

Christmas in the Smokies

2015
×
½
Read the review Edit this entry