Sort by

kayla has logged 47 entries for films during August 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
A Fistful of Dollars

A Fistful of Dollars

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Butch Cassidy and the Sundance Kid

Butch Cassidy and the Sundance Kid

1969
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Casino

Casino

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
No Country for Old Men

No Country for Old Men

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Whip It

Whip It

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Blue Planet

The Blue Planet

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Brazil

Brazil

1985
×
★★
Edit this entry  
26
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
An Education

An Education

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Sin City

Sin City

2005
×
★★½
Edit this entry  
21
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Raiders of the Lost Ark

Raiders of the Lost Ark

1981
×
★★★★
Edit this entry  
19
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
To All the Boys I've Loved Before

To All the Boys I've Loved Before

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pretty Woman

Pretty Woman

1990
×
★★★½
Edit this entry  
16
Tenacious D in The Pick of Destiny

Tenacious D in The Pick of Destiny

2006
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Demetri Martin: The Overthinker

Demetri Martin: The Overthinker

2018
×
★★★★
Edit this entry  
15
American Animals

American Animals

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Two Night Stand

Two Night Stand

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Edit this entry  
12
Drinking Buddies

Drinking Buddies

2013
×
★★★
Edit this entry  
12
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
09
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★
Edit this entry  
07
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★½
Edit this entry  
06
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Like Father

Like Father

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
★★★★
Edit this entry  
01
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry