Sort by

kayla has logged 316 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Sylvie's Love

Sylvie's Love

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Sisters

Sisters

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Uncle Buck

Uncle Buck

1989
×
★★★
Edit this entry  
19
Education

Education

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Alex Wheatle

Alex Wheatle

2020
×
★★★
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Project X

Project X

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
Read the review Edit this entry  
10
Dear White People

Dear White People

2014
×
★★★½
Edit this entry  
08
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Tenet

Tenet

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
Euphoria: Trouble Don't Last Always

Euphoria: Trouble Don't Last Always

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Red, White and Blue

Red, White and Blue

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Lovers Rock

Lovers Rock

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

Catwalk: Tales from the Catshow Circuit

2018
×
★★½
Edit this entry  
30
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
29
Mangrove

Mangrove

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Run

Run

2020
×
★★★
Edit this entry  
25
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bloodsport

Bloodsport

1988
×
★★
Edit this entry  
22
Silence

Silence

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Prisoners

Prisoners

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Founder

The Founder

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Hunt

The Hunt

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
John Tucker Must Die

John Tucker Must Die

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Charm City Kings

Charm City Kings

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Snow on tha Bluff

Snow on tha Bluff

2011
×
★★★★
Edit this entry  
06
Shangri-La Suite

Shangri-La Suite

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
★★★
Edit this entry  
02
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★½
Read the review Edit this entry