Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
She's All That

She's All That

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Soul

Soul

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Waiting...

Waiting...

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Insidious: Chapter 3

Insidious: Chapter 3

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Insidious: Chapter 2

Insidious: Chapter 2

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Insidious

Insidious

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Psycho

Psycho

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Children of the Corn

Children of the Corn

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Carrie

Carrie

2013
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Christine

Christine

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
We Summon the Darkness

We Summon the Darkness

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Coneheads

Coneheads

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Child's Play

Child's Play

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Hamilton

Hamilton

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Miracle in Cell No. 7

Miracle in Cell No. 7

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tusk

Tusk

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little

Little

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Princess and the Frog

The Princess and the Frog

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pocahontas

Pocahontas

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Hours

The Hours

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Split

Split

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Hug

The Hug

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Voyeur

Voyeur

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Master

The Master

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Superstar

Superstar

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Frosty the Snowman

Frosty the Snowman

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Captain Marvel

Captain Marvel

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Dinosaur

Dinosaur

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
50 First Dates

50 First Dates

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Fractured

Fractured

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Her

Her

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Leatherface

Leatherface

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Misery

Misery

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Eli

Eli

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chainsaw Massacre 2

The Texas Chainsaw Massacre 2

1986
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
The Orphanage

The Orphanage

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry