• She's All That

    She's All That

    ★★★½

    It was, of course, predictable and as stereotypical as a 90s Rom Com can be, but what can I say? I’m a total sucker for these movies because I’m a hopeless romantic.

    Either way, it was interesting to see Fred and Shaggy on screen together before their Scooby-Doo movie 😂

  • Soul

    Soul

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I put this film off for a while, and I don't know why I did!

    I want to make it clear, for people who maybe were like me, but this movie doesn't revolve SOLELY (pun intended :D) around jazz music. It does play a huge role in the movie and the characters, but the story is much deeper than that.

    It was like a more in depth Inside Out in my opinion. And like Inside Out, I did cry watching…

  • Waiting...

    Waiting...

    ★★★★

    As a 25 year old women, I probably shouldn’t find this movie as funny as I did...

    A typical early 2000s comedy- especially when you look at the cast and see Dane Cook and Anna Faris in the cast.

    It’s a lot of gross, sexual humor, that I shouldn’t find funny, but I found it more enjoyable than my 25 year old boyfriend so, I don’t know 😂

  • The Invisible Man

    The Invisible Man

    ★★★★★

    I was 15 mins into this movie and I was wondering who directed it.

    Of course, my baby Leigh Whannell!

    James Wan and Leigh Whannell are my favs.

    Original stories, real scares, and stories that suck you in a keep you engaged. 

    I can’t wait to see what Whannell does next!

  • Insidious: Chapter 2

    Insidious: Chapter 2

    ★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I didn’t like this one as much as the first one, but it was good to tie up the loose ends! 

    I think the subtleness in some of the scenes showing Josh’s change was brilliant and I like the side story of Parker and that aspect.

    The first time that Josh said, “I can’t mother.” I was putting it all together. 

    Leigh Whannell and the other guy were so funny in this with their code word, “quesadilla”

    I was wrong to assume the ending would lead into the 3rd movie, but perhaps it’ll be the final installment?

  • Insidious: Chapter 3

    Insidious: Chapter 3

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Of course, movies like this can never be done without that prequel somewhere in the mix.


    I was confused at first because if you don’t watch these movies back to back, you probably would’ve definitely forgotten about the teaser at the end of the 2nd film. I was waiting for this movie to be about Allison, but alas, this was a prequel.

    I was convinced the “man who couldn’t breathe” was actually just the mother’s lung cancer form, but I…

  • Insidious

    Insidious

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    This is one of the better horror movies I've seen as of recent.

    An original horror movie taking ideas from the exorcist and poltergeist, it doesn't rely on cheap jump scares (you could predict them, but sometimes they'd just be a loud music jolt, but there was a point where I legitimately jumped, which I normally don't do during movies with jump scares because they're so easy to spot and prepare for) and the ending leaves you practically having to…

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★

    I should’ve seen this film a long time ago because I was a film major, but at least I’ve seen it now.

    Honestly a classic. I’m glad to have watched it the whole way through. Maybe now I can watch Bates Motel. I just could never get into the show.

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Obviously by today’s standards this doesn’t hold up in terms of effects and editing (jump scares, etc) I’m curious to see the 1990 remake. 

    As a predecessor of all zombie films to come, this is by far the most realistic, besides the fact that if these zombies were attacking us we’d be screwed because if they’re smart enough to break open a window with a rock...I don’t see how we could fend off unless we had weapons! 

    It’s interesting to see…

  • The Shining

    The Shining

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    I think that looking at Stephen King’s dislike for this movie and his explanation being that you feel like Jack is crazy right off the bat is valid.

    I crave for there to be more of a loving family dynamic in the beginning with Jack and Danny, but Jack just seems annoyed of him the entire time and he goes crazy a little too fast in my opinion.

    It’s still such a great movie and iconic, you can’t argue about…

  • Children of the Corn

    Children of the Corn

    ★★★★

    Probably a really spooky movie in the 80s.

    Isaac and Malachi make this movie.

    This is one horror film I wouldn’t mind a remake of with some really advanced visual effects!!!

  • Carrie

    Carrie

    ★★½

    I think this version was definitely darker and creeper than the original, but I was no Sissy Spacek, and I can’t stand Chlöe Grace anyway...her face and acting during this was truly horrific.

    One thing I really like about this is the reference to the “shining” that most of Stephen King’s characters have. This is solidified before Carrie figures out her true telekinesis and the sun shines down and she looks up at it, as if she’s feeding off of…