Sort by

Björn has logged 45 entries for films during January 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★
Edit this entry  
30
Ninotchka

Ninotchka

1939
×
★★★½
Edit this entry  
29
Ralph Breaks the Internet

Ralph Breaks the Internet

2018
×
★★★½
Edit this entry  
29
Asterix: The Secret of the Magic Potion

Asterix: The Secret of the Magic Potion

2018
×
★★★
Edit this entry  
28
Them

Them

2006
×
★★★½
Edit this entry  
28
Hitchcock/Truffaut

Hitchcock/Truffaut

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Fauve

Fauve

2018
×
★★★★
Edit this entry  
27
Honor and Glory

Honor and Glory

1993
×
★½
Read the review Edit this entry  
27
Schindler's List

Schindler's List

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Starlet

Starlet

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Man's Favorite Sport?

Man's Favorite Sport?

1964
×
★★★
Edit this entry  
24
Smashing the 0-Line

Smashing the 0-Line

1960
×
★★
Edit this entry  
24
The Goldfish

The Goldfish

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Night at the Garden

A Night at the Garden

2017
×
★★★½
Edit this entry  
23
Bao

Bao

2018
×
★★
Edit this entry  
23
One Small Step

One Small Step

2018
×
★★★★
Edit this entry  
23
Shooting the Mafia

Shooting the Mafia

2019
×
★★
Edit this entry  
23
What She Said: The Art of Pauline Kael

What She Said: The Art of Pauline Kael

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★½
Edit this entry  
22
Late Afternoon

Late Afternoon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Sisters Brothers

The Sisters Brothers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Heer, Stahl und Sturm – Die Zschäpe-Anwälte

Heer, Stahl und Sturm – Die Zschäpe-Anwälte

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
Monstrum

Monstrum

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Godzilla Raids Again

Godzilla Raids Again

1955
×
★★
Edit this entry  
19
Death Wish

Death Wish

2018
×
Edit this entry  
19
Burning

Burning

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Operation Red Sea

Operation Red Sea

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Edit this entry  
17
Gringo

Gringo

2018
×
★½
Edit this entry  
15
Godzilla: City on the Edge of Battle

Godzilla: City on the Edge of Battle

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Rampage

Rampage

2018
×
Edit this entry  
08
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
How to Train Your Dragon: The Hidden World

How to Train Your Dragon: The Hidden World

2019
×
★★★½
Edit this entry  
07
Belladonna of Sadness

Belladonna of Sadness

1973
×
★★★½
Edit this entry  
06
How to Train Your Dragon 2

How to Train Your Dragon 2

2014
×
★★★
Edit this entry  
06
Eight Hours of Terror

Eight Hours of Terror

1957
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Butt

The Butt

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Every Day

Every Day

2018
×
★★
Edit this entry  
05
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Sabrina

Sabrina

1954
×
★★★★
Edit this entry  
01
Batman Ninja

Batman Ninja

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry