Kevin has logged 721 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Cats

Cats

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
31
Water Lilies

Water Lilies

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Diamantino

Diamantino

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Blaze

Blaze

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Zero Dark Thirty

Zero Dark Thirty

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Only God Forgives

Only God Forgives

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
I, Daniel Blake

I, Daniel Blake

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Man Who Wasn't There

The Man Who Wasn't There

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Never Steady, Never Still

Never Steady, Never Still

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Bombshell

Bombshell

2019
×
Read the review Edit this entry  
29
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Pianist

The Pianist

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Another Year

Another Year

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Sleep Has Her House

Sleep Has Her House

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Elizabethtown

Elizabethtown

2005
×
Read the review Edit this entry  
24
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Please Give

Please Give

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mystic River

Mystic River

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broken Embraces

Broken Embraces

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
While You Were Sleeping

While You Were Sleeping

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Julieta

Julieta

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Our Little Sister

Our Little Sister

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Aquarius

Aquarius

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
19
Richard Jewell

Richard Jewell

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Capernaum

Capernaum

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
In Fabric

In Fabric

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rain Man

Rain Man

1988
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Talk to Her

Talk to Her

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Jumanji: The Next Level

Jumanji: The Next Level

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
The Skin I Live In

The Skin I Live In

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
True Lies

True Lies

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
In the Family

In the Family

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Grief of Others

The Grief of Others

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Here After

The Here After

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Great Beauty

The Great Beauty

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
11
The Unknown Girl

The Unknown Girl

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Little Joe

Little Joe

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Girls of the Sun

Girls of the Sun

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mur Murs

Mur Murs

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Waves

Waves

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Peterloo

Peterloo

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry