Kevin has logged 85 entries for films during November 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Fall

The Fall

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Mountain

The Mountain

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Adam

Adam

2019
×
Read the review Edit this entry  
25
Demonlover

Demonlover

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Changeling

The Changeling

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Shallow Grave

Shallow Grave

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Manhunter

Manhunter

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Ali

Ali

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Thief

Thief

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Genesis

Genesis

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Insider

The Insider

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Contact

Contact

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Kiss of the Rabbit God

Kiss of the Rabbit God

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bride & Prejudice

Bride & Prejudice

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Ornithologist

The Ornithologist

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Late August, Early September

Late August, Early September

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Days

Last Days

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
20
Austenland

Austenland

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Damsels in Distress

Damsels in Distress

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
You Can't Take It with You

You Can't Take It with You

1938
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Shall We Dance

Shall We Dance

1937
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Gay Divorcee

The Gay Divorcee

1934
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Thank You for Smoking

Thank You for Smoking

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Labor Day

Labor Day

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
An Elephant Sitting Still

An Elephant Sitting Still

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Last Movie

The Last Movie

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Raging Sun, Raging Sky

Raging Sun, Raging Sky

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Death Comes to Pemberley

Death Comes to Pemberley

2013
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Brown Bunny

The Brown Bunny

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Women

The Women

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
42 One Dream Rush

42 One Dream Rush

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
L'Enfant secret

L'Enfant secret

1979
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
La Ceremonie

La Ceremonie

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Doom Generation

The Doom Generation

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Catch My Soul

Catch My Soul

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Slaughter Rule

The Slaughter Rule

2002
×
Read the review Edit this entry  
12
Lovely & Amazing

Lovely & Amazing

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
This Is How the World Ends

This Is How the World Ends

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Totally Fucked Up

Totally Fucked Up

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Rabbit Hole

Rabbit Hole

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry