RSS feed for kbmy515
  • Summer of Sam

    Summer of Sam

    ★★★★★

    Loved it!

  • Blue Steel

    Blue Steel

    ★★★★★

    Love this one!

  • The Trip to Greece

    The Trip to Greece

    ★★★★

    💙💙💙

  • Laggies

    Laggies

    ★★★★★

    Love this movie so much 💔💔💔

  • Notes on an American Film Director at Work

    Notes on an American Film Director at Work

    ★★★★

    Watched via the Anthology Film Archives Vimeo page. Cool!

  • Center Stage

    Center Stage

    ★★★★½

    A classic!

  • Deerskin

    Deerskin

    ★★★★

    Rented via Film at Lincoln Center! Enjoyed it! Love how silly Jean Dujardin is, not at all ashamed to look foolish, a great physical and vocal comedian.

  • The Limey

    The Limey

    ★★★★½

    Watched with commentary on Criterion Channel 😍

  • The Half of It

    The Half of It

    ★★★★

    Cute!

  • Ema

    Ema

    ★★★½

    Very strange! Loved the visuals, music, and the dancing. Felt a little cold like Nocturama at times. A little bit of a Millenium Mambo vibe, too. With some of the fire, felt like Queen of Diamonds, too. So weird! Enjoyed the ending. Some of the conversations were tiresome (a little bit of bad improv?).

    Watched the first half alone, second half with my mom. ❤️

  • Safe

    Safe

    ★★★★★

    Watched with commentary on Criterion channel!

  • Waco

    Waco

    ★★★★

    Good casting and performances! Tough to watch in the end. Paul Sparks!!!