RSS feed for Kyle
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Godzilla

Godzilla

1954
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Aguirre, the Wrath of God

Aguirre, the Wrath of God

1972
×
★★★★★
Edit this entry  
13
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Sympathy for Lady Vengeance

Sympathy for Lady Vengeance

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Sympathy for Mr. Vengeance

Sympathy for Mr. Vengeance

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Men in Black

Men in Black

1997
×
★★★
Edit this entry  
09
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Nobody Knows

Nobody Knows

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
08
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★★
Edit this entry  
08
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Last Command

The Last Command

1928
×
★★★★
Edit this entry  
06
Underworld

Underworld

1927
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Docks of New York

The Docks of New York

1928
×
★★★★★
Edit this entry  
04
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Fireworks

Fireworks

1997
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★
Edit this entry  
31
It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

It's the Great Pumpkin, Charlie Brown

1966
×
★★★★
Edit this entry  
31
Halloweentown II: Kalabar's Revenge

Halloweentown II: Kalabar's Revenge

2001
×
★★
Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★½
Edit this entry  
31
A Tale of Two Sisters

A Tale of Two Sisters

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
29
The Bride of Frankenstein

The Bride of Frankenstein

1935
×
★★★★★
Edit this entry  
27
King Kong

King Kong

1933
×
★★★★★
Edit this entry  
26
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Jesus Is King: A Kanye West Film

Jesus Is King: A Kanye West Film

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Eega

Eega

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Obsession

Obsession

1976
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Piranha

Piranha

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Swan

Black Swan

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Entity

The Entity

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Pigs and Battleships

Pigs and Battleships

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
[REC]

[REC]

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Society

Society

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Set It Off

Set It Off

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
New Jack City

New Jack City

1991
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Images

Images

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Gemini Man

Gemini Man

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Lisa and the Devil

Lisa and the Devil

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dracula

Dracula

1979
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blob

The Blob

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Planet of the Vampires

Planet of the Vampires

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Mummy

The Mummy

1932
×
★★½
Edit this entry  
07
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★½
Edit this entry