RSS feed for Kyle
  • Fat Albert

    Fat Albert

    ★★

    High

  • The Kacey Musgraves Christmas Show

    The Kacey Musgraves Christmas Show

    ★★★★½

    All I have to say is Legendary

  • Jesus Is King: A Kanye West Film

    Jesus Is King: A Kanye West Film

    ★★★★

    Nice supplement to the album. Street Lights scene was the highlight.

  • Eega

    Eega

    ★★★

    Watched for my Insect class. Kind of fun but kind of unbearable.

  • Obsession

    Obsession

    ★★½

    A pretty ridiculous, surface-level copy of Vertigo with an uninspired Cliff Robertson and an odd John Lithgow. The twist was pretty fucked up but the rest of the movie just falls flat. Even Bernard Hermann’s score gets obnoxious and is too derivative of what he did before. I enjoyed De Palma’s later Hitchcock homages in Dressed to Kill and Blow Out much more.

  • Piranha

    Piranha

    ★★★★

    OK, it was a lot of fun.

  • The Entity

    The Entity

    ★★★½

    An interesting take on the paranormal genre in that it tries to mix the usual disbelief in ghosts with men not believing in women who come forth about sexual assault (it isn't quite successful in how well it handles those elements, however).

    The first half starts out strong but gets repetitious in seeing Carla terrorized over and over again with the same obnoxious, blaring sound playing. The second half ventures more into familiar territory with how it approaches the paranormal…

  • Black Swan

    Black Swan

    ★★★★★

    Basically a classic now. Had a period where I was a little on the fence about this movie but those dark days have passed. The ending could possibly be the best film ending of the decade.

  • Pigs and Battleships

    Pigs and Battleships

    ★★★★★

    fuck the Yanks

  • [REC]

    [REC]

    ★★★★

    Follows the usual conventions of what you’d expect it to with a found footage horror film, which I guess you’d have to give it credit for in that it did so before the oversaturation of the genre that would follow after that.

    But it’s a simple, effective and entertaining horror film. The last 10 minutes or so is definitely the standout sequence of the film and actually managed to make me jump at certain points.

  • Society

    Society

    ★★★★½

    Wow, was expecting something more gimmicky and something you’d only care about when the horror sequences showed up but it has a great deal of genuine suspense and tension throughout that makes it engaging. Billy Warlock is completely into the role and his character is actually pretty well developed.

    But those last 25 minutes... holy shit. Absolutely batshit crazy. Outstanding effects and just so much wild, carnivalesque, over-the-top craziness that elevates the film to a whole other level. Also just a hilarious satire. An all around fantastic horror movie.

  • Set It Off

    Set It Off

    ★★★½

    Okay, I did really like this despite the fact I can admit it’s heavily flawed. The execution can be a bit clunky and feel contrived a lot of the time but I’d be lying if I said I wasn’t invested the whole time. And I was pretty damn emotional by the ending. 

    What sells the film the most is the amazing chemistry the four leads have with each other. They are all so interesting and fun to watch, even in scenes where they’re just hanging out.

    Also wasn’t expecting Dr. Dre to play a character but I dug it.