Sort by

Kenneth has logged 278 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Goodbye to Language

Goodbye to Language

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Where Is the Friend's House?

Where Is the Friend's House?

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Casino

Casino

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
26
Ash Is Purest White

Ash Is Purest White

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Bombshell

Bombshell

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
Black Christmas

Black Christmas

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
21
The Fall

The Fall

2019
×
Edit this entry  
20
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Song to Song

Song to Song

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Cats

Cats

2019
×
Read the review Edit this entry  
16
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Cat in the Hat

The Cat in the Hat

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Better Watch Out

Better Watch Out

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
11
Meet Me in St. Louis

Meet Me in St. Louis

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Batman & Robin

Batman & Robin

1997
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Duet for Cannibals

Duet for Cannibals

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Raw

Raw

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

The Cook, the Thief, His Wife & Her Lover

1989
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Darkness, Light, Darkness

Darkness, Light, Darkness

1989
×
Edit this entry  
04
The Happiness of the Katakuris

The Happiness of the Katakuris

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Everybody Street

Everybody Street

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Room

The Room

1972
×
Edit this entry  
01
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Toni Erdmann

Toni Erdmann

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Postcards from the Edge

Postcards from the Edge

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Dying of the Light

The Dying of the Light

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Brief Encounter

Brief Encounter

1945
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Ma

Ma

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Charlie's Angels

Charlie's Angels

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Certain Women

Certain Women

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mamma Mia! Here We Go Again

Mamma Mia! Here We Go Again

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Bride of Chucky

Bride of Chucky

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry