Kenneth has logged 275 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Broken English

Broken English

1979
×
Edit this entry  
21
Memoria

Memoria

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Zeros and Ones

Zeros and Ones

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Nurse 3-D

Nurse 3-D

2013
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
The Holiday

The Holiday

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
These Old Broads

These Old Broads

2001
×
Read the review Edit this entry  
10
Being the Ricardos

Being the Ricardos

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ex Machina

Ex Machina

2015
×
★★★½
Edit this entry  
09
Scary Movie 4

Scary Movie 4

2006
×
★½
Read prior review Edit this entry  
03
Center Jenny

Center Jenny

2013
×
Read the review Edit this entry  
03
Resident Evil: Welcome to Raccoon City

Resident Evil: Welcome to Raccoon City

2021
×
Read the review Edit this entry  
27
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Întregalde

Întregalde

2021
×
★★½
Edit this entry  
13
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Ice Storm

The Ice Storm

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
12
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★½
Edit this entry  
07
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★
Edit this entry  
05
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
03
Margaret

Margaret

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★½
Edit this entry  
27
Ghostwatch

Ghostwatch

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Se7en

Se7en

1995
×
★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
★★★
Edit this entry  
23
Ma

Ma

2019
×
★★
Read prior review Edit this entry  
23
August: Osage County

August: Osage County

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
In a World...

In a World...

2013
×
★★½
Edit this entry  
20
Citizenfour

Citizenfour

2014
×
★★★★
Edit this entry  
20
Generation Wealth

Generation Wealth

2018
×
★★★
Edit this entry  
18
Bergman Island

Bergman Island

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Charulata

Charulata

1964
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
The Velvet Underground

The Velvet Underground

2021
×
★★★★
Edit this entry  
15
Halloween Kills

Halloween Kills

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Young Frankenstein

Young Frankenstein

1974
×
★★★½
Edit this entry  
12
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
Halloween II

Halloween II

2009
×
★★★½
Edit this entry  
12
Halloween

Halloween

2007
×
★★½
Edit this entry  
11
Halloween: Resurrection

Halloween: Resurrection

2002
×
Edit this entry  
11
Halloween H20: 20 Years Later

Halloween H20: 20 Years Later

1998
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Halloween 4: The Return of Michael Myers

Halloween 4: The Return of Michael Myers

1988
×
★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★½
Edit this entry  
08
Benedetta

Benedetta

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Phantom of the Paradise

Phantom of the Paradise

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry