Kenneth has logged 33 entries for films during January 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Werckmeister Harmonies

Werckmeister Harmonies

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
House on Haunted Hill

House on Haunted Hill

1999
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Locked Down

Locked Down

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
18
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Lara Croft: Tomb Raider

Lara Croft: Tomb Raider

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Sleepaway Camp

Sleepaway Camp

1983
×
★★½
Edit this entry  
12
Sisters

Sisters

1972
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Hot Chick

The Hot Chick

2002
×
Edit this entry  
11
Under the Tuscan Sun

Under the Tuscan Sun

2003
×
★★★
Edit this entry  
11
Where the Heart Is

Where the Heart Is

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pretend It's a City

Pretend It's a City

2021
×
Read the review Edit this entry  
09
John Carter

John Carter

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Company

Company

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
Smiles of a Summer Night

Smiles of a Summer Night

1955
×
★★★½
Edit this entry  
06
The Fury

The Fury

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mainstream

Mainstream

2020
×
Edit this entry  
05
Welcome to Marwen

Welcome to Marwen

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
04
Scarface

Scarface

1983
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Mission to Mars

Mission to Mars

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Edit this entry