KD_ has logged 89 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
A Good Marriage

A Good Marriage

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Last Life in the Universe

Last Life in the Universe

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Aviator's Wife

The Aviator's Wife

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
A Touch of Sin

A Touch of Sin

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
L.A. Confidential

L.A. Confidential

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Francofonia

Francofonia

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Uniform

Uniform

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Comrades: Almost a Love Story

Comrades: Almost a Love Story

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

From Its Mouth Came a River of High-End Residential Appliances

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
A Woman Is a Woman

A Woman Is a Woman

1961
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Ugetsu

Ugetsu

1953
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Lost in the Mountains

Lost in the Mountains

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nomad

Nomad

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Two

Two

1965
×
Read the review Edit this entry  
01
The Mission

The Mission

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Infernal Affairs II

Infernal Affairs II

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Il Divo

Il Divo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Cure

Cure

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Garden of Words

The Garden of Words

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Secret Sunshine

Secret Sunshine

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Pauline at the Beach

Pauline at the Beach

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Traffic

Traffic

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Memory of a Killer

The Memory of a Killer

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
A Fantastic Woman

A Fantastic Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Consequences of Love

The Consequences of Love

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Run Lola Run

Run Lola Run

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Manhunt

Manhunt

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Morning

Good Morning

2008
×
Read the review Edit this entry  
07
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Training Day

Training Day

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Son

The Son

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thunder

Thunder

1982
×
Edit this entry  
29
Ghost

Ghost

1984
×
Read the review Edit this entry  
28
La Collectionneuse

La Collectionneuse

1967
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
After Life

After Life

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Leviathan

Leviathan

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Killer

The Killer

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Rashomon

Rashomon

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Return

The Return

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Ninja Scroll

Ninja Scroll

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Suzanne's Career

Suzanne's Career

1963
×
★★★½
Edit this entry