Kevin has logged 83 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Alchemist Cookbook

The Alchemist Cookbook

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Don't Think Twice

Don't Think Twice

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Blow-Up

Blow-Up

1966
×
★★★★★
Edit this entry  
10
Half Japanese: The Band That Would Be King

Half Japanese: The Band That Would Be King

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Café Society

Café Society

2016
×
★★½
Edit this entry  
02
Waiting for Guffman

Waiting for Guffman

1996
×
★★★★
Edit this entry  
02
Singin' in the Rain

Singin' in the Rain

1952
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Reality Bites

Reality Bites

1994
×
★★½
Edit this entry  
02
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
M*A*S*H

M*A*S*H

1970
×
★★★½
Edit this entry  
02
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Gummo

Gummo

1997
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
The Harder They Come

The Harder They Come

1972
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Superstar: The Karen Carpenter Story

Superstar: The Karen Carpenter Story

1988
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words

Eat That Question: Frank Zappa in His Own Words

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
À Nos Amours

À Nos Amours

1983
×
Read the review Edit this entry  
20
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Hannah and Her Sisters

Hannah and Her Sisters

1986
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
15
The Naked City

The Naked City

1948
×
★★★½
Edit this entry  
14
Seven Samurai

Seven Samurai

1954
×
Read the review Edit this entry  
12
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
Read the review Edit this entry  
12
Like Someone in Love

Like Someone in Love

2012
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Close-Up

Close-Up

1990
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Youth of the Beast

Youth of the Beast

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Jaco

Jaco

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Neon Demon

The Neon Demon

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
In the Loop

In the Loop

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Saturday Night Fever

Saturday Night Fever

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pavement: Slow Century

Pavement: Slow Century

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
We Jam Econo: The Story of the Minutemen

We Jam Econo: The Story of the Minutemen

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
Read the review Edit this entry  
18
One from the Heart

One from the Heart

1981
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Tokyo Drifter

Tokyo Drifter

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Creative Control

Creative Control

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Newton Boys

The Newton Boys

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Umbrellas of Cherbourg

The Umbrellas of Cherbourg

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dig!

Dig!

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Finding Fela

Finding Fela

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
I Am Road Comic

I Am Road Comic

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
04
Sisters

Sisters

1972
×
Read the review Edit this entry  
04
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
Read the review Edit this entry  
03
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Animal House

Animal House

1978
×
Read the review Edit this entry  
02
To Be or Not to Be

To Be or Not to Be

1942
×
★★★★
Read prior review Edit this entry