RSS feed for KE1CHI

KE1CHI has logged 39 entries for films during December 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Article 15

Article 15

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Miracles

Miracles

1989
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Little Drummer Girl

The Little Drummer Girl

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Assassin's Creed

Assassin's Creed

2016
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Cinema Paradiso

Cinema Paradiso

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Macbeth

Macbeth

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Memories

Memories

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
A Bittersweet Life

A Bittersweet Life

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moon

Moon

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Patlabor 2: The Movie

Patlabor 2: The Movie

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Patlabor: The Movie

Patlabor: The Movie

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Day of the Beast

The Day of the Beast

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Great Silence

The Great Silence

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Joker

Joker

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dheepan

Dheepan

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Rust and Bone

Rust and Bone

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
War

War

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Dressed to Kill

Dressed to Kill

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Nebraska

Nebraska

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
To Live and Die in L.A.

To Live and Die in L.A.

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
It Comes

It Comes

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Crime Story

Crime Story

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time in the West

Once Upon a Time in the West

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

The Assassination of Jesse James by the Coward Robert Ford

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Bullitt

Bullitt

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Koyaanisqatsi

Koyaanisqatsi

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Climax

Climax

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry