RSS feed for Amanda

Amanda has logged 25 entries for films during February 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Casino Royale

Casino Royale

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Little Nicky

Little Nicky

2000
×
★★½
Edit this entry  
22
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Deewana

Deewana

1992
×
Read the review Edit this entry  
20
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Graduation

Graduation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
Read the review Edit this entry  
18
The Long Goodbye

The Long Goodbye

1973
×
Edit this entry  
18
Midnight in Paris

Midnight in Paris

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Return of the Prodigal Son

The Return of the Prodigal Son

1967
×
★★★½
Edit this entry  
13
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Billy Elliot

Billy Elliot

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Abducted in Plain Sight

Abducted in Plain Sight

2017
×
Read the review Edit this entry  
08
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Birdcage

The Birdcage

1996
×
★★★★
Edit this entry  
07
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★
Edit this entry  
06
Suspiria

Suspiria

1977
×
Read the review Edit this entry  
06
Snowblind

Snowblind

1968
×
Edit this entry  
04
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
Edit this entry  
04
A Shot in the Dark

A Shot in the Dark

1964
×
Edit this entry  
03
Jersey Boys

Jersey Boys

2014
×
Edit this entry  
02
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Velvet Buzzsaw

Velvet Buzzsaw

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry