Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Back to the Future

Back to the Future

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Killers of the Flower Moon

Killers of the Flower Moon

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sleepless in Seattle

Sleepless in Seattle

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Elephant Man

The Elephant Man

1980
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
8½

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The General

The General

1926
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Child's Play

Child's Play

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Oldboy

Oldboy

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Enter the Dragon

Enter the Dragon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Persona

Persona

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Breathless

Breathless

1960
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Pearl

Pearl

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Steamboat Bill, Jr.

Steamboat Bill, Jr.

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Everybody Wants Some!!

Everybody Wants Some!!

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Election

Election

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Perfect Blue

Perfect Blue

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Shining

The Shining

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Slacker

Slacker

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Scarface

Scarface

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
A Clockwork Orange

A Clockwork Orange

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Rudy

Rudy

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Encino Man

Encino Man

1992
×
★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Meg

The Meg

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Police Story 4: First Strike

Police Story 4: First Strike

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Talk to Me

Talk to Me

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Gran Turismo

Gran Turismo

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Barbie

Barbie

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Oppenheimer

Oppenheimer

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Police Story 3: Super Cop

Police Story 3: Super Cop

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Police Story 2

Police Story 2

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Rush Hour 3

Rush Hour 3

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Rush Hour 2

Rush Hour 2

2001
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Rush Hour

Rush Hour

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

Mission: Impossible – Dead Reckoning Part One

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Descent

The Descent

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Fast Times at Ridgemont High

Fast Times at Ridgemont High

1982
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Joy Ride

Joy Ride

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Dope

Dope

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
No Hard Feelings

No Hard Feelings

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Indiana Jones and the Dial of Destiny

Indiana Jones and the Dial of Destiny

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Orphan

Orphan

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry