RSS feed for Arvid
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Somewhere in the crowd there's you

Somewhere in the crowd there's you

2020
×
★★
Edit this entry  
24
Stockholmsnatt

Stockholmsnatt

1987
×
Edit this entry  
24
Decalogue X

Decalogue X

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Decalogue IX

Decalogue IX

1989
×
★★★★
Edit this entry  
20
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★
Edit this entry  
17
The Stig-Helmer Story

The Stig-Helmer Story

2011
×
★★½
Edit this entry  
05
The Founder

The Founder

2016
×
★★★
Edit this entry  
01
Walpurgis Night

Walpurgis Night

1935
×
★★★½
Edit this entry  
30
Taxi

Taxi

2015
×
★★★½
Edit this entry  
28
Man in the Well

Man in the Well

2016
×
★★★
Edit this entry  
27
Nothing

Nothing

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
Easy Rider

Easy Rider

2012
×
★★★
Edit this entry  
26
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Edit this entry  
24
Beastie Boys Story

Beastie Boys Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
23
To Garbo and Lenin

To Garbo and Lenin

2018
×
★★½
Edit this entry  
19
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★
Edit this entry  
14
Decalogue VIII

Decalogue VIII

1989
×
★★★½
Edit this entry  
13
Alexandra

Alexandra

2007
×
★★★
Edit this entry  
13
Louisiana Story

Louisiana Story

1948
×
★★★
Edit this entry  
11
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
11
P & B

P & B

1983
×
★★★
Edit this entry  
09
Decalogue VII

Decalogue VII

1989
×
★★★★
Edit this entry  
08
Wonder Wheel

Wonder Wheel

2017
×
★★★
Edit this entry  
07
Too Much Johnson

Too Much Johnson

1938
×
★★★
Edit this entry  
06
The Yard

The Yard

2016
×
★★★
Edit this entry  
05
L. Cohen

L. Cohen

2018
×
★★★★
Edit this entry  
02
Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

Tiger King: Murder, Mayhem and Madness

2020
×
★★
Edit this entry  
29
YouTube Trilogy: 4 Songs, History, Asian Girls

YouTube Trilogy: 4 Songs, History, Asian Girls

2011
×
★★
Edit this entry  
29
Perimeter

Perimeter

2015
×
★★★
Edit this entry  
28
Landscapes and Figures

Landscapes and Figures

2002
×
★★½
Edit this entry  
28
Mulan

Mulan

1998
×
★★★
Edit this entry  
27
Camel Spiders

Camel Spiders

2011
×
★½
Edit this entry  
26
A Rainy Day in New York

A Rainy Day in New York

2019
×
★★★
Edit this entry  
25
Lovable You

Lovable You

1980
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
The Lady in Black

The Lady in Black

1958
×
★★★
Edit this entry  
22
Decalogue VI

Decalogue VI

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Money

Money

1946
×
★★★★
Edit this entry  
20
Decalogue V

Decalogue V

1989
×
★★★★★
Edit this entry  
19
An Officer and a Spy

An Officer and a Spy

2019
×
★★★
Edit this entry  
17
Farligt löfte

Farligt löfte

1955
×
★★★
Edit this entry  
17
Decalogue IV

Decalogue IV

1989
×
★★★★
Edit this entry  
16
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
15
A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

A Nightmare on Elm Street: The Dream Child

1989
×
★★
Edit this entry  
15
Decalogue II

Decalogue II

1989
×
★★★★
Edit this entry  
14
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★½
Edit this entry  
14
Decalogue I

Decalogue I

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Hercules

Hercules

1997
×
★★
Edit this entry  
10
The Hall of Lost Steps

The Hall of Lost Steps

1960
×
★★★
Edit this entry  
10
Comment ça va?

Comment ça va?

1976
×
★★
Edit this entry  
08
Joker

Joker

1991
×
★★
Read the review Edit this entry