2014

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • A Short Film About Love

    ★★★★★

  • Under the Skin

    ★★★★½

  • Three Colors: Blue

    ★★★★½

  • The Phantom Carriage

    ★★★★½

  • Wandering with the Moon

    ★★★★

  • Winter Sleep

    ★★★★

  • Storm Children, Book One

    ★★★★

  • Three Colors: Red

    ★★★★

  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence

    ★★★★

  • The Magic Flute

    ★★★★

  • Sunrise: A Song of Two Humans

    ★★★★

  • The General

    ★★★★

  • Boyhood

    ★★★★

  • The Double Life of Véronique

    ★★★★

  • The Circus

    ★★★★

  • Il dono

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 189 Films watched
  • 15.8 Average per month
  • 3.6 Average per week

Milestones

First Film

The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

Jan 1

Last Film

Les Hautes Solitudes

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
91 films
Comedy
57 films
Thriller
27 films
Horror
24 films
Action
20 films
Documentary
19 films
Sci Fi
19 films
Romance
18 films
Crime
17 films
Mystery
15 films
USA
90 films
France
35 films
Sweden
22 films
UK
13 films
Italy
10 films
Germany
10 films
Belgium
7 films
Canada
6 films
Poland
6 films
Hong Kong
4 films
English
132 films
French
33 films
Swedish
22 films
German
17 films
Spanish
13 films
Italian
8 films
Polish
5 films
Russian
5 films
Chinese
3 films

Breakdown

2014 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 1 Added 4

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Arvid’s most liked review

The Conjuring

★★★

One of the better paranormal horror flicks i've seen lately. But of course it has to be a bit of a cirkus in the end even here...

More reviews

Arvid’s most liked list

Ingmar Bergman Ranked

This is my ranking of all Bergman-movies i've seen. If you ask me tomorrow it will probably be different though. There are a bunch of movies that isn't yet on the themoviedatabase, but when they become able to list i will do it. Of Bergmans 67 movies credited as director on IMDb, i've seen 65.

More lists

Highs and Lows

Highest Average

Sunrise: A Song of Two Humans
Average weighted rating:

4.2

Lowest Average

Titanic 2
Average weighted rating:

1.2

Most Popular

Interstellar
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

Powrót syna marnotrawnego

Films watched in 2014

  • Les Hautes Solitudes
  • The Pinchcliffe Grand Prix
  • The Interview
  • Winter Sleep
  • Under the Skin
  • High Fidelity
  • Beautiful Girl
  • Storm Children, Book One
  • Woman of Darkness
  • I Was Born, But...
  • Three Colors: Red
  • A Pigeon Sat on a Branch Reflecting on Existence
  • Sin City: A Dame to Kill For
  • Interstellar
  • Mannequin in Red
  • Sharknado
  • The Cars That Ate Paris
  • The Long Day Closes
  • The Magic Flute
  • Cape Fear
  • Three Colors: Blue
  • Sunrise: A Song of Two Humans
  • The Burning
  • One Summer of Happiness
  • The General
  • A Short Film About Love
  • Ugly, Dirty and Bad
  • Two Days, One Night
  • Nas: Time Is Illmatic
  • A Drama of Jealousy (And Other Things)
  • Bro, What Happened?
  • Almayer's Folly
  • The Captive
  • The Holy Mountain
  • Gone Girl
  • Drive Thru
  • Boyhood
  • Witness for the Prosecution
  • The Prime of Miss Jean Brodie
  • Sex Tape
  • The Coed and the Zombie Stoner
  • Fear and Desire
  • The Phantom Carriage
  • BNSF
  • Purple Noon
  • The Wild Bunch
  • The Double Life of Véronique
  • The Circus
  • Possession
  • I'll Always Know What You Did Last Summer
  • House of Wax
  • The Conjuring
  • Urban Legends: Final Cut
  • How Strange to be Named Federico
  • South
  • Live Nude Girls
  • Heli
  • Force Majeure
  • Autobiographical Scene Number 6882
  • Lacrimae rerum
  • Tamara
  • Movie 43
  • The Adventures of Prince Achmed
  • Magic in the Moonlight
  • Godzilla
  • Water Wars
  • The Sitter
  • Dumbbells
  • Teenage Mutant Ninja Turtles
  • Her
  • Ratatouille
  • Captain Phillips
  • Hot T-Shirts
  • Sinister
  • Our Vinyl Weighs a Ton: This Is Stones Throw Records
  • Cube Zero
  • Finding Vivian Maier
  • Life's a Beach
  • Dirt Merchant
  • The Lost Tape: Andy's Terrifying Last Days Revealed
  • This Must Be the Place
  • The Rum Diary
  • Alpha House
  • Hypnotika
  • Hot Dog... The Movie
  • Snake Club: Revenge of the Snake Woman
  • The Awful Truth
  • Jay And Silent Bob's Super Groovy Cartoon Movie
  • Nurse 3-D
  • Lizzie Borden's Revenge
  • Attack of the 50 Foot Cheerleader
  • Anna Nicole
  • The Hungover Games
  • A Touch of Zen
  • The Hunger Games: Catching Fire
  • El Topo
  • Return to Nuke 'Em High Volume 1
  • Vagabond
  • Stage Fright
  • Mirror Images
  • The Darjeeling Limited
  • The Wayshower
  • The Grand Budapest Hotel
  • All Babe Network
  • Nature Unleashed: Volcano
  • Belly of the Beast
  • 100 Degrees Below Zero
  • Avalanche Sharks
  • Who Loves Yngve Frej?
  • The Office Party
  • Wandering with the Moon
  • Studentfesten
  • They Live
  • Titanic 2
  • Sharktopus
  • Anchorman 2: The Legend Continues
  • Black Panthers
  • Lions Love
  • Pleasure
  • Mirror, Mirror III: The Voyeur
  • Jailbait
  • The Wolf of Wall Street
  • Homesdale
  • Farewell
  • Arne Dahl: The Blinded Man
  • Assault on Precinct 13
  • The Accordion
  • Get a Horse!
  • How to Be Loved
  • Med dej i mina armar
  • Lift
  • Men of the City
  • Fear of a Black Hat
  • Nymphomaniac
  • Nymphomaniac: Vol. I
  • The Armstrong Lie
  • Escape from New York
  • Viy
  • Shirley: Visions of Reality
  • The Lorry
  • La Pointe-Courte
  • A Woman's Face
  • A Spell to Ward Off the Darkness
  • Jealousy
  • Voice of the Voiceless
  • Manakamana
  • Venus in Fur
  • Trespassing Bergman
  • An Episode in the Life of an Iron Picker
  • 3x3D
  • Michael H - Profession: Director
  • The Past
  • Powrót syna marnotrawnego
  • Kolekcja polskich kabaretów. Część 14: Parada pedagogiczna
  • The Strange Little Cat
  • Medeas
  • Sir Arne's Treasure
  • The Shooter
  • Inside Llewyn Davis
  • Closed Curtain
  • Hard to Be a God
  • Norte, the End of History
  • Jodorowsky's Dune
  • Camille Claudel, 1915
  • 'Til Madness Do Us Part
  • Salinger
  • The Zero Theorem
  • Dish Dogs
  • Killer Klowns from Outer Space
  • King Lily of the Valley
  • Machete Kills
  • The Ditch
  • Teen Witch
  • Waltz for Monica
  • Seven Women, Seven Sins
  • Le Berceau de Cristal
  • No More Murders
  • Fruitvale Station
  • The Queen of Versailles
  • The Original Latin Kings of Comedy
  • A Spring for the Thirsty
  • The Beach Girls
  • Pretty Smart
  • Sleeping Beauty
  • Helen
  • Computer Chess
  • Tragedy in a Country Churchyard
  • Il dono
  • The 100 Year-Old Man Who Climbed Out the Window and Disappeared

Highly rated films Arvid missed

  • Over the Garden Wall
  • The Look of Silence
  • Mommy
  • Olive Kitteridge
  • Black Mirror: White Christmas
  • Roger Waters: The Wall
  • The Salt of the Earth
  • Song of the Sea

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more