2015

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • The Mourning Forest

    ★★★★

  • La Belle Noiseuse

    ★★★★

  • Henry: Portrait of a Serial Killer

    ★★★★

  • The Tribe

    ★★★★

  • Titicut Follies

    ★★★★

  • Ida

    ★★★★

  • Berlin Alexanderplatz

    ★★★★

  • Celine and Julie Go Boating

    ★★★½

  • Horse Money

    ★★★

  • The Martian

    ★★★

  • Blue Steel

    ★★★

  • The Final Girls

    ★★★

  • Creature from the Black Lagoon

    ★★★

  • Barren Lives

    ★★★

  • Antonio das Mortes

    ★★★

  • The Innocents

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 115 Films watched
  • 9.6 Average per month
  • 2.2 Average per week

Milestones

First Film

Gentlemen

Jan 14

Last Film

Henry: Portrait of a Serial Killer

Dec 28

Genres, Countries & Languages

Drama
44 films
Comedy
28 films
Thriller
22 films
Horror
15 films
Crime
14 films
Documentary
14 films
Romance
12 films
Action
12 films
Sci Fi
10 films
Adventure
9 films
USA
55 films
Sweden
24 films
UK
8 films
France
8 films
Germany
5 films
Italy
4 films
Denmark
4 films
Japan
4 films
Canada
3 films
Norway
2 films
English
77 films
Swedish
25 films
German
8 films
French
8 films
Spanish
5 films
Russian
4 films
Italian
4 films
Portuguese
3 films
Japanese
3 films
Chinese
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Lowest Average

Muck
Average weighted rating:

1.6

Most Popular

Whiplash
Average weighted rating:

4.3

Most Obscure

En piga bland pigor

Films watched in 2015

  • Henry: Portrait of a Serial Killer
  • All American Orgy
  • How Soon Is Now?
  • Ghost Shark
  • Weekend at Bernie's
  • Shark Lake
  • Stellar
  • CB4
  • Cabaret
  • Voice of Sokurov
  • Doctor Zhivago
  • Bachelor Night
  • The Innocents
  • Antonio das Mortes
  • Barren Lives
  • Creature from the Black Lagoon
  • I Trollkarlens Hatt
  • Mischief Night
  • Human Desires
  • The Final Girls
  • Christina Lindberg: The Original Eyepatch Wearing Butt Kicking Movie Babe
  • En piga bland pigor
  • Blue Steel
  • The Martian
  • La Belle Noiseuse
  • Grey Gardens
  • Deseret
  • Celine and Julie Go Boating
  • Heavy Metal
  • Cover Me
  • Fiinbeck er rømt
  • The Hidden Child
  • Staten Island Summer
  • Johan Falk: Tyst diplomati
  • Johan Falk: Blodsdiamanter
  • Johan Falk - Lockdown
  • Johan Falk: Slutet
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • What Happened, Miss Simone?
  • Next Door
  • Amy
  • Little Miss Sunshine
  • Bamse and the City of Thieves
  • The Great Bikini Bowling Bash
  • Tusk
  • The Swimsuit Issue
  • Entourage
  • Into The Fire
  • Lap Dance
  • Russell Madness
  • It Follows
  • Kung Fury
  • The Master Plan
  • Going Clear: Scientology and the Prison of Belief
  • Clueless
  • Ordet
  • Gila!
  • The Boy with the Golden Pants
  • Gargoyle
  • Bound
  • Die Hard
  • Life Itself
  • The Man Who Shot Liberty Valance
  • Space Station 76
  • Ida
  • The Firebird
  • The Last Sentence
  • Duet for Cannibals
  • Beck 30 - Sjukhusmorden
  • Two-Lane Blacktop
  • Spring Break Massacre
  • Titicut Follies
  • Inherent Vice
  • Beck 29 - Invasionen
  • Battling Butler
  • The Postman's White Nights
  • Meatballs III: Summer Job
  • Top of the Lake
  • The Penthouse
  • The Best Years of Our Lives
  • Last Shop Standing
  • Mad Max 2
  • Bottle Rocket
  • Muck
  • The Crown Jewels
  • Pure
  • Benny's Bathtub
  • Funny People
  • Whiplash
  • Shara
  • The Theory of Everything
  • For a Few Dollars More
  • Double Play: James Benning and Richard Linklater
  • Genpin
  • The Fabulous Baron Munchausen
  • Mad Max
  • The Tribe
  • Lucy
  • Natural History
  • The Prowler
  • Crazy Horse
  • A Fistful of Dollars
  • Hanezu
  • No Direction Home: Bob Dylan
  • Dumb and Dumber To
  • Birdman
  • Martha Marcy May Marlene
  • Hold Me While I'm Naked
  • Forbidden Games
  • Butter on the Latch
  • The Mourning Forest
  • Horse Money
  • Beck 28 - Familjen
  • Berlin Alexanderplatz
  • Gentlemen

Highly rated films Arvid missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • The Second Mother
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • This Is England '90
  • Room
  • Mustang
  • Carol

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more