2016

Arvid Sollenby Arvid Sollenby’s year in review

Arvid’s highest rated films

  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One

    ★★★★

  • Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One

    ★★★★

  • Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One

    ★★★★

  • Embrace of the Serpent

    ★★★★

  • My Skinny Sister

    ★★★★

  • The Merchant of Four Seasons

    ★★★★

  • Duelle

    ★★★★

  • If I Was God

    ★★★★

  • Life with Herman H. Rott

    ★★★★

  • The Demons

    ★★★★

  • The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers

    ★★★★

  • Ole Dole Doff

    ★★★★

  • Taipei Story

    ★★★★

  • General Rehearsal for Suicide

    ★★★★

  • From the East

    ★★★★

  • Freedom

    ★★★★

Films by week

Jan Dec
  • 107 Films watched
  • 8.9 Average per month
  • 2.1 Average per week

Milestones

First Film

Mad Max: Fury Road

Jan 1

Last Film

Toni Erdmann

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
61 films
Thriller
16 films
Comedy
14 films
Romance
13 films
Animation
12 films
Documentary
10 films
Sci Fi
9 films
Crime
9 films
Adventure
9 films
Action
9 films
USA
42 films
France
17 films
Germany
14 films
UK
14 films
Sweden
13 films
Canada
6 films
Portugal
5 films
Czechia
4 films
Denmark
4 films
Netherlands
4 films
English
63 films
French
19 films
German
14 films
Swedish
14 films
Spanish
9 films
Chinese
6 films
Portuguese
5 films
Czech
4 films
Arabic
4 films

Breakdown

2016 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Directors

Crew

Highs and Lows

Highest Average

A Brighter Summer Day
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Hot Bot
Average weighted rating:

1.5

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

Vienna Blood

Films watched in 2016

  • Toni Erdmann
  • Rogue One: A Star Wars Story
  • Jänken
  • Traps
  • Ikarie XB 1
  • Limite
  • Juha
  • Dead Poets Society
  • Monkey Up
  • The Lobster
  • Bunny Lake Is Missing
  • Downpour
  • A Bagful of Fleas
  • Something Different
  • The Beatles: Eight Days a Week - The Touring Years
  • Hector and the Search for Happiness
  • Love & Friendship
  • Glen or Glenda
  • Grand Hotel
  • A Brighter Summer Day
  • Star Trek Beyond
  • The Imposter
  • Star Trek
  • Sans Titre
  • Vacation
  • The Conjuring 2
  • Wild Style
  • 10 Cloverfield Lane
  • Landscape Suicide
  • Freedom
  • From the East
  • Bikini Model Academy
  • To Live and Die in L.A.
  • Police
  • Agent Red
  • General Rehearsal for Suicide
  • Beck: The Last Day
  • The Third Side of the River
  • We Won't Grow Old Together
  • Spectre
  • Hot Bot
  • Rio Bravo
  • The Danish Girl
  • The Masque of the Red Death
  • Their Frozen Dream
  • Gnomes
  • The Inbetweeners Movie
  • Beck 33 - Vägs ände
  • Taipei Story
  • Steve Jobs
  • Sharknado 2: The Second One
  • Crows
  • Giant
  • Ole Dole Doff
  • East of Eden
  • The Pit and the Pendulum
  • The Karate Kid
  • Sorcerer
  • Beck 32 - Steinar
  • Queen of Earth
  • Blood Manifesto
  • If I Was God
  • Life with Herman H. Rott
  • Suleima
  • Nuggets
  • Awa's Dream
  • Carface
  • Vienna Blood
  • The Master
  • The Demons
  • Une histoire d'âme
  • The Thoughts That Once We Had
  • Endorphine
  • The Sky Trembles and the Earth Is Afraid and the Two Eyes Are Not Brothers
  • Anomalisa
  • Francofonia
  • The End of the Tour
  • Dreams Rewired
  • Drifters
  • Duelle
  • Greenery Will Bloom Again
  • I Don't Belong Anywhere: The Cinema of Chantal Akerman
  • Fassbinder: Love Without Demands
  • Bleak Street
  • Under the Pyramid
  • My Skinny Sister
  • The 1000 Eyes of Dr Maddin
  • The Merchant of Four Seasons
  • Sixty Six
  • In a Better World
  • Cemetery of Splendour
  • Arabian Nights: Volume 1, The Restless One
  • Arabian Nights: Volume 2, The Desolate One
  • Arabian Nights: Volume 3, The Enchanted One
  • Embrace of the Serpent
  • Lost and Beautiful
  • Klezmer
  • 12 Years a Slave
  • The Breaks
  • The Assassin
  • The Hateful Eight
  • Taikon
  • Dollar
  • Irrational Man
  • Willy Wonka & the Chocolate Factory
  • Beck 31 - Gunvald
  • Mad Max: Fury Road

Highly rated films Arvid missed

  • Lemonade
  • Bo Burnham: Make Happy
  • Black Mirror: San Junipero
  • Your Name.
  • Moonlight
  • One More Time with Feeling
  • 13th
  • Martírio

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more