Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
Senior Year

Senior Year

2022
×
½
Edit this entry  
14
True Romance

True Romance

1993
×
★★½
Edit this entry  
12
Smiley Face

Smiley Face

2007
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Northman

The Northman

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
There's Something About Mary

There's Something About Mary

1998
×
★★½
Edit this entry  
24
Suspect

Suspect

1987
×
★★★
Edit this entry  
21
This Is Spinal Tap

This Is Spinal Tap

1984
×
★★★
Edit this entry  
20
The Orange Years: The Nickelodeon Story

The Orange Years: The Nickelodeon Story

2020
×
Edit this entry  
17
Speed

Speed

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Five-Year Engagement

The Five-Year Engagement

2012
×
★★★½
Edit this entry  
13
Inland Empire

Inland Empire

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Freaky

Freaky

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
09
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
Edit this entry  
07
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★★
Edit this entry  
02
Barton Fink

Barton Fink

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Birth

Birth

2004
×
Edit this entry  
26
The Age of Innocence

The Age of Innocence

1993
×
★★★½
Edit this entry  
22
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
22
Daddy Longlegs

Daddy Longlegs

2009
×
Edit this entry  
16
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Drive My Car

Drive My Car

2021
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Belfast

Belfast

2021
×
★★½
Edit this entry  
15
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
14
King Richard

King Richard

2021
×
★★★★
Edit this entry  
13
I Want You Back

I Want You Back

2022
×
★★½
Edit this entry  
10
CODA

CODA

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Nightmare Alley

Nightmare Alley

2021
×
★★★
Edit this entry  
27
The Craft

The Craft

1996
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Edit this entry  
16
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★
Edit this entry  
01
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
Read the review Edit this entry  
30
Licorice Pizza

Licorice Pizza

2021
×
★★★★
Edit this entry  
24
Raising Arizona

Raising Arizona

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Ghost

Ghost

1990
×
★★★½
Edit this entry  
18
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Edit this entry  
10
Love Hard

Love Hard

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Beatles: Get Back

The Beatles: Get Back

2021
×
Edit this entry  
04
The Piano

The Piano

1993
×
★★★★½
Edit this entry  
04
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★½
Edit this entry