Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
kelly

kelly

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for kelly
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • kelly’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • The Northman

    The Northman 2022

    ★★★ Watched by kelly 11 May 2022

    women respecter amleth

  • Thelma & Louise

    Thelma & Louise 1991

    ★★★★½ Watched by kelly 02 May 2022

    we love it!!!!

  • Speed

    Speed 1994

    ★★★★ Watched by kelly 17 Apr 2022

    ily keanu

  • Face/Off

    Face/Off 1997

    ★★★★ Watched by kelly 17 Apr 2022

    excellent

  • Inland Empire

    Inland Empire 2006

    ★★★★½ Watched by kelly 13 Apr 2022

    hollywood? more like hollyWEIRD :)

    watched janus restoration @ ifc center!

  • Freaky

    Freaky 2020

    ½ Watched by kelly 13 Apr 2022

    this could’ve been good!!!!

  • Barton Fink

    Barton Fink 1991

    ★★★★★ Watched by kelly 02 Apr 2022

    phenomenal

  • The Worst Person in the World

    The Worst Person in the World 2021

    ★★½ Watched by kelly 16 Mar 2022

    no 💗

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★½ Watched by kelly 05 Mar 2022

    i liked when the riddler told riddles

  • CODA

    CODA 2021

    ★★★½ Watched by kelly 10 Feb 2022

    second-best movie to begin with someone singing “something’s got a hold on me” (first is burlesque obv)

  • The Craft

    The Craft 1996

    ★★ Watched by kelly 27 Jan 2022

    was the plot good? no! do i love goth teen witches? yes!

  • Don't Look Up

    Don't Look Up 2021

    ★ Watched by kelly 01 Jan 2022

    dr mindy can i be vulnerable in your car

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 14
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro