Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
17
The Fly

The Fly

1986
×
★★★★
Edit this entry  
10
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Memento Mori

Memento Mori

1999
×
★★★★
Edit this entry  
07
On the Beach at Night Alone

On the Beach at Night Alone

2017
×
★★★★
Edit this entry  
06
Whispering Corridors

Whispering Corridors

1998
×
Edit this entry  
02
The Incredible Shrinking Man

The Incredible Shrinking Man

1957
×
★★★½
Edit this entry  
27
Sunshine

Sunshine

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
Memories of Murder

Memories of Murder

2003
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Elvis

Elvis

2022
×
★★★★
Edit this entry  
08
Mädchen in Uniform

Mädchen in Uniform

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Badhaai Do

Badhaai Do

2022
×
★★★½
Edit this entry  
07
Perfumed Nightmare

Perfumed Nightmare

1977
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Queen Christina

Queen Christina

1933
×
★★★★
Edit this entry  
22
A Grin Without a Cat

A Grin Without a Cat

1977
×
Edit this entry  
17
Ouvroir the Movie

Ouvroir the Movie

2010
×
Read the review Edit this entry  
17
Sans Soleil

Sans Soleil

1983
×
Edit this entry  
15
Daisies

Daisies

1966
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
14
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Céline and Julie Go Boating

Céline and Julie Go Boating

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Paul Blart: Mall Cop 2

Paul Blart: Mall Cop 2

2015
×
Edit this entry  
23
Don't Go Breaking My Heart

Don't Go Breaking My Heart

2011
×
Edit this entry  
18
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
★★★★★
Edit this entry  
16
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
Morbius

Morbius

2022
×
Edit this entry  
15
Tomboy

Tomboy

2011
×
★★★½
Edit this entry  
25
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Batman

The Batman

2022
×
★★★★
Edit this entry  
03
The Band Wagon

The Band Wagon

1953
×
★★★½
Edit this entry  
27
Heart of a Dog

Heart of a Dog

2015
×
Edit this entry  
24
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★
Edit this entry  
21
Uncharted

Uncharted

2022
×
★★★
Edit this entry  
19
Alice

Alice

1988
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★½
Edit this entry  
18
Dracula's Daughter

Dracula's Daughter

1936
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Edit this entry  
05
Buffy the Vampire Slayer

Buffy the Vampire Slayer

1992
×
★★★
Edit this entry  
29
The Matrix Resurrections

The Matrix Resurrections

2021
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Matrix Revolutions

The Matrix Revolutions

2003
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Matrix Reloaded

The Matrix Reloaded

2003
×
★★★★
Edit this entry  
28
Emma.

Emma.

2020
×
★★★½
Edit this entry  
26
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★
Edit this entry  
23
Querelle

Querelle

1982
×
★★★★
Edit this entry  
21
Frankenstein Created Woman

Frankenstein Created Woman

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Stalker

Stalker

1979
×
Edit this entry  
12
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★★
Edit this entry  
08
You Were Never Really Here

You Were Never Really Here

2017
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dr Jekyll & Sister Hyde

Dr Jekyll & Sister Hyde

1971
×
★★★★
Edit this entry  
06
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★½
Edit this entry  
02
Weathering with You

Weathering with You

2019
×
★★★½
Edit this entry