K has logged 221 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Fast Color

Fast Color

2018
×
★★½
Edit this entry  
31
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
28
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
22
Incendies

Incendies

2010
×
★★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★★½
Edit this entry  
17
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Body Remembers When the World Broke Open

The Body Remembers When the World Broke Open

2019
×
★★★★
Edit this entry  
15
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Edit this entry  
13
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
11
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★
Edit this entry  
10
Trainspotting

Trainspotting

1996
×
★★★½
Edit this entry  
09
Swing Kids

Swing Kids

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★½
Edit this entry  
07
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Edit this entry  
06
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★½
Edit this entry  
05
Let the Sunshine In

Let the Sunshine In

2017
×
★★
Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Edit this entry  
04
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
My Life as a Zucchini

My Life as a Zucchini

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Double

The Double

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Edit this entry  
22
Blade Runner 2049

Blade Runner 2049

2017
×
★★★★
Edit this entry  
21
Blade Runner

Blade Runner

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★
Edit this entry  
19
Look Who's Back

Look Who's Back

2015
×
★★½
Edit this entry  
18
Dancer in the Dark

Dancer in the Dark

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★
Edit this entry  
17
Game Night

Game Night

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Ingrid Goes West

Ingrid Goes West

2017
×
★★½
Edit this entry  
11
The Red Turtle

The Red Turtle

2016
×
★★★★
Edit this entry  
28
Let the Right One In

Let the Right One In

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Signs

Signs

2002
×
★★★½
Edit this entry  
24
Wolf Creek

Wolf Creek

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Master

The Master

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Raw

Raw

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Edit this entry  
15
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
You're Next

You're Next

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
05
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry