Sort by

Bruce has logged 32 entries for films during May 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
River of Grass

River of Grass

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Dr. No

Dr. No

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Plan B

Plan B

2021
×
★★★★
Edit this entry  
27
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Clockwatchers

Clockwatchers

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Night School

Night School

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
St. Trinian's

St. Trinian's

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Tongues Untied

Tongues Untied

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Girls Trip

Girls Trip

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Ex Libris: The New York Public Library

Ex Libris: The New York Public Library

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fighting with My Family

Fighting with My Family

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Kill Bill: Vol. 2

Kill Bill: Vol. 2

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Kill Bill: Vol. 1

Kill Bill: Vol. 1

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Spectre

Spectre

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Slap Her... She's French

Slap Her... She's French

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Mitchells vs. The Machines

The Mitchells vs. The Machines

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Concrete Cowboy

Concrete Cowboy

2020
×
★★★½
Edit this entry  
11
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Trotsky

The Trotsky

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Face/Off

Face/Off

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Death of Stalin

The Death of Stalin

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Stick It

Stick It

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Collective

Collective

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Blockers

Blockers

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Mummy

The Mummy

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Star Trek Beyond

Star Trek Beyond

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry