RSS feed for kefirdanesi

Favorite films

Don’t forget to select your favorite films!

Recent activity

All

Recent reviews

More
 • A Cure for Wellness

  A Cure for Wellness

  ★★

  This review may contain spoilers. I can handle the truth.

  ...ve derin bir "aydınlanma" yaşayan Amerikalı kahramanımız, defalarca ısıtılmaktan suyunu iyice çekmiş bir "gerilim" sosu eşliğinde, ahlaki çöküntü içindeki Avrupalı'nın hakkından gelir! Esas kızı da kendine ayırmayı ihmal etmez!

  Yazık olmuş o güzelim manzaraya, yazık olmuş metrelerce kumaşa... yazık olmuş.

 • Picnic at Hanging Rock

  Picnic at Hanging Rock

  ★★★

  Ağır bir atmosfere sahip filmleri de severim, sonu izleyicinin yorumuna açık bırakılmış filmleri de... Hele bu ikisi bir aradaysa, bir nevi kaymaklı ekmek kadayıfı olur benim için. Ama her nedense, genel kanının aksine, bu film bende hiç de öyle derin bir etkilenme hissi yaratmadı. Aslında şu an hala birçok platformdan filmle ilgili olarak okuduğum olumlu ve bana göre bir kısmı "bir miktar" abartılı yorumların gerçekten bu film için yazılıp yazılmadıkları konusunda şüphe içindeyim.

  "Gerçek bir hikayeden uyarlanmıştır" bilgisi eşliğinde değerlendirecek…

Popular reviews

More
 • I, Daniel Blake

  I, Daniel Blake

  ★★★½

  Tam da, İngiltere'de randevusuna 4 dakika geç kalan astım hastası kızın aile hekimi tarafından randevusuna geç geldiği gerekçesi ile muayene edilmediğini ve birkaç saat sonra da krize girip öldüğünü yazan haberin akşamına seyrettiğim için elbette biraz daha anlamlı oldu. Ancak...

  Ken Loach pozitif ayrımcılık yaptığım yönetmenler arasındadır. Basit hayatlardan, yani aslında gerçek hayattan aldığı ilhamlara, bir Loach olmazsa olmazı eleştirel bakış açısını da katarak yürek burkan ama bir o kadar da sımsıcak filmlere imza atar her daim. Ya da bugüne…

 • Toni Erdmann

  Toni Erdmann

  ★★★★

  İlgiyle ve yer yer de epey eğlenerek seyretmiş olsam da, bittiğinde hikayede eksik kalmış bir şeyler olduğunu düşünmeden edemedim. Oysa 162 dakika -anlattığı hikayeyi düşünecek olursak- böyle bir filmi ardında hiçbir soru işareti bırakmadan kotarmaya yeter de artar bile. Malzemesi de epey boldu, üstelik.

  Buna rağmen oyuncu performansları süperdi ve de sırf bu yüzden bile kesinlikle göz ardı edilmemesi gereken bir film olduğunu düşünüyorum.

  Duyduğuma göre Hollywood'lu amcalar remake için kolları sıvamışlar bile. Yalnız merak ediyorum da; o oldukça Avrupai…