Sort by

Keith has logged 357 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Hell or High Water

Hell or High Water

2016
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Midnight Sky

The Midnight Sky

2020
×
Edit this entry  
30
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★
Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Let Them All Talk

Let Them All Talk

2020
×
★★½
Edit this entry  
25
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Player

The Player

1992
×
★★★½
Edit this entry  
23
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★★
Edit this entry  
22
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★½
Edit this entry  
21
Never Rarely Sometimes Always

Never Rarely Sometimes Always

2020
×
★★★½
Edit this entry  
19
Kramer vs. Kramer

Kramer vs. Kramer

1979
×
★★★½
Edit this entry  
19
Tenet

Tenet

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Dick Johnson Is Dead

Dick Johnson Is Dead

2020
×
Edit this entry  
18
Ma Rainey's Black Bottom

Ma Rainey's Black Bottom

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Possessor

Possessor

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Basic Instinct

Basic Instinct

1992
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
High Flying Bird

High Flying Bird

2019
×
★★½
Edit this entry  
12
Saving Mr. Banks

Saving Mr. Banks

2013
×
½
Edit this entry  
12
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★½
Edit this entry  
12
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
11
First Cow

First Cow

2019
×
★★
Edit this entry  
11
Totally Under Control

Totally Under Control

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★
Edit this entry  
10
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★★
Edit this entry  
10
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Vast of Night

The Vast of Night

2019
×
★★★★
Edit this entry  
07
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★½
Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Edit this entry  
03
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Strangers on a Train

Strangers on a Train

1951
×
★★★★
Edit this entry  
02
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
30
Fargo

Fargo

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Trial of the Chicago 7

The Trial of the Chicago 7

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
28
Network

Network

1976
×
★★★★
Edit this entry  
26
Hillbilly Elegy

Hillbilly Elegy

2020
×
★½
Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mank

Mank

2020
×
Read prior review Edit this entry  
25
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★½
Edit this entry  
25
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
★★★
Edit this entry  
24
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★½
Edit this entry