Keith Christen has logged 44 entries for films during July 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
She Dies Tomorrow

She Dies Tomorrow

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Blue Angel

The Blue Angel

1930
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Fragile as the World

Fragile as the World

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Noroît

Noroît

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Temptation of St. Tony

The Temptation of St. Tony

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
End

End

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Instructions for a Light and Sound Machine

Instructions for a Light and Sound Machine

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Song of Love

Song of Love

1950
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Poison

Poison

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Le Pont du Nord

Le Pont du Nord

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Spirit of the Beehive

The Spirit of the Beehive

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Our Century

Our Century

1983
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Blood Tea and Red String

Blood Tea and Red String

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Bloody Nose, Empty Pockets

Bloody Nose, Empty Pockets

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Faust

Faust

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
O Fantasma

O Fantasma

2000
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Lake

A Lake

2008
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
A New Life

A New Life

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Knife+Heart

Knife+Heart

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Letter from an Unknown Woman

Letter from an Unknown Woman

1948
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Synonyms

Synonyms

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Apocalypse After

Apocalypse After

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Sombre

Sombre

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Trouble in Paradise

Trouble in Paradise

1932
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mundane History

Mundane History

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Boro in the Box

Boro in the Box

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Out of the Past

Out of the Past

1947
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Martha Marcy May Marlene

Martha Marcy May Marlene

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Sound of the Shaking Earth

The Sound of the Shaking Earth

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Voices Through Time

Voices Through Time

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Nostos: The Return

Nostos: The Return

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
sex, lies, and videotape

sex, lies, and videotape

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Vampyr

Vampyr

1932
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Three Colors: Blue

Three Colors: Blue

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bullet Ballet

Bullet Ballet

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
A Woman Under the Influence

A Woman Under the Influence

1974
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Headless Woman

The Headless Woman

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★★
Read the review Edit this entry