Keith Christen has logged 72 entries for films during September 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Figure Minus Fact

Figure Minus Fact

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
In the Air Tonight

In the Air Tonight

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
While Cursed by Specters

While Cursed by Specters

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Look Then Below

Look Then Below

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Labor of Love

Labor of Love

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Episodes - Spring 2018

Episodes - Spring 2018

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Correspondence

Correspondence

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Days

Days

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Claudette's Star

Claudette's Star

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Glimpses from a Visit to Orkney in Summer 1995

Glimpses from a Visit to Orkney in Summer 1995

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Notas, Encantaciones: Parte I

Notas, Encantaciones: Parte I

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Malembe

Malembe

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Slow Action

Slow Action

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

There Are Not Thirty-Six Ways of Showing a Man Getting on a Horse

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Stump the Guesser

Stump the Guesser

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Chess Game of the Wind

The Chess Game of the Wind

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ekphrasis

Ekphrasis

×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Trust Study #1

Trust Study #1

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Night of the Kings

Night of the Kings

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Matador

Matador

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Human Voice

The Human Voice

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Letter From Your Far-off Country

Letter From Your Far-off Country

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
- force -

- force -

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
King of Sanwi

King of Sanwi

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Nomadland

Nomadland

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mademoiselle

Mademoiselle

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Wake in Fright

Wake in Fright

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Damnation

Damnation

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
On the Rocks

On the Rocks

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Drills

Drills

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Isolated

The Isolated

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Chicken

The Chicken

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Object Lessons, or: What Happened Whitsunday

Object Lessons, or: What Happened Whitsunday

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Shots in the Dark with David Godlis

Shots in the Dark with David Godlis

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Last and First Men

Last and First Men

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Hidden

Hidden

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
This Day Won’t Last

This Day Won’t Last

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Untitled Sequence of Gaps

Untitled Sequence of Gaps

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
A Revolt Without Images

A Revolt Without Images

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Apparition

Apparition

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Smooth Talk

Smooth Talk

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Calming

The Calming

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Mary

Mary

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Time

Time

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
In Sudden Darkness

In Sudden Darkness

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Nest

The Nest

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Scarlet Street

Scarlet Street

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Metamorphosis of Birds

The Metamorphosis of Birds

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Transit

Transit

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry