keithcat has logged 56 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
08
Lamb

Lamb

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
House of Secrets: The Burari Deaths

House of Secrets: The Burari Deaths

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Midnight Mass

Midnight Mass

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★
Edit this entry  
15
Captain America: The Winter Soldier

Captain America: The Winter Soldier

2014
×
★★★★
Edit this entry  
12
Malignant

Malignant

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Oxygen

Oxygen

2021
×
★★★
Edit this entry  
22
Scare Me

Scare Me

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
CODA

CODA

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Ittefaq

Ittefaq

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Wristcutters: A Love Story

Wristcutters: A Love Story

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Extra Ordinary

Extra Ordinary

2019
×
★★★½
Edit this entry  
12
A Quiet Place Part II

A Quiet Place Part II

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Hidden Face

The Hidden Face

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Dead End

Dead End

2003
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Annabelle

Annabelle

2014
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
The Swarm

The Swarm

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Gaia

Gaia

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Berberian Sound Studio

Berberian Sound Studio

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Eden Lake

Eden Lake

2008
×
Read the review Edit this entry  
01
Words Bubble Up Like Soda Pop

Words Bubble Up Like Soda Pop

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Conjuring

The Conjuring

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Exorcist

The Exorcist

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
25
The Wave

The Wave

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Blood Red Sky

Blood Red Sky

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Eyes Without a Face

Eyes Without a Face

1960
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Quiet Place

A Quiet Place

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
A Classic Horror Story

A Classic Horror Story

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Saint Maud

Saint Maud

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

Elize Matsunaga: Once Upon a Crime

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ponyo

Ponyo

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Memoir of a Murderer

Memoir of a Murderer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Blair Witch Project

The Blair Witch Project

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

This Is a Robbery: The World's Biggest Art Heist

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Power

The Power

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mad Detective

Mad Detective

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Deadly Illusions

Deadly Illusions

2021
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
The Block Island Sound

The Block Island Sound

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
M

M

1931
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Criminal Audition

Criminal Audition

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Shrew's Nest

Shrew's Nest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Elle

Elle

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Minari

Minari

2020
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Mirai

Mirai

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
What If

What If

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry