Sort by

Kévin has logged 278 entries for films during 2023.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Monster

Monster

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Infested

Infested

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
An American Werewolf in London

An American Werewolf in London

1981
×
★★★★
Edit this entry  
27
The Edge of the Blade

The Edge of the Blade

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Babylon

Babylon

2022
×
★★★★½
Read other review Edit this entry  
23
Spencer

Spencer

2021
×
★★
Edit this entry  
22
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
19
Past Lives

Past Lives

2023
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
The Bridges of Madison County

The Bridges of Madison County

1995
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Wonka

Wonka

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Hippocrates

Hippocrates

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Me Before You

Me Before You

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
14
There Will Be Blood

There Will Be Blood

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Leave the World Behind

Leave the World Behind

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Spirit of Ecstasy

Spirit of Ecstasy

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Mars Express

Mars Express

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Les Indésirables

Les Indésirables

2023
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Suddenly

Suddenly

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Isle of Dogs

Isle of Dogs

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Hacksaw Ridge

Hacksaw Ridge

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Les Misérables

Les Misérables

2019
×
★★★★
Edit this entry  
06
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
05
When Harry Met Sally...

When Harry Met Sally...

1989
×
★★★★
Edit this entry  
05
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★½
Edit this entry  
04
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★½
Edit this entry  
04
What's Eating Gilbert Grape

What's Eating Gilbert Grape

1993
×
★★★½
Edit this entry  
03
Perfect Days

Perfect Days

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Along Came Love

Along Came Love

2023
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Whiplash

Whiplash

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Subway

Subway

1985
×
★★½
Edit this entry  
01
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

The Hunger Games: The Ballad of Songbirds & Snakes

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★½
Edit this entry  
29
Dumb Money

Dumb Money

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Edit this entry  
28
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★½
Edit this entry  
27
Another Round

Another Round

2020
×
★★★★
Edit this entry  
27
Vincent Must Die

Vincent Must Die

2023
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Lucy

Lucy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
24
All to Play For

All to Play For

2023
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Big Lebowski

The Big Lebowski

1998
×
★★★½
Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★
Edit this entry  
22
Napoleon

Napoleon

2023
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
How to Have Sex

How to Have Sex

2023
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Monsters

Monsters

2010
×
★★★
Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

The Hunger Games: Mockingjay – Part 2

2015
×
★★★
Edit this entry  
19
The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

The Hunger Games: Mockingjay – Part 1

2014
×
★★★
Edit this entry  
19
Once Upon a Time in America

Once Upon a Time in America

1984
×
★★½
Read the review Edit this entry