RSS feed for kekkoz

kekkoz has logged 180 entries for films during 2014.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Edit this entry  
29
Philomena

Philomena

2013
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Boxtrolls

The Boxtrolls

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Maleficent

Maleficent

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★
Edit this entry  
19
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Stand by Me

Stand by Me

1986
×
★★★★★
Edit this entry  
15
As Tears Go By

As Tears Go By

1988
×
★★★★
Edit this entry  
15
Wetlands

Wetlands

2013
×
★★★½
Edit this entry  
14
Venus in Fur

Venus in Fur

2013
×
★★★
Edit this entry  
13
Ida

Ida

2013
×
★★★½
Edit this entry  
13
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★
Edit this entry  
13
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★
Edit this entry  
12
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Nightbreed

Nightbreed

1990
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Maze Runner

The Maze Runner

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★
Edit this entry  
07
A Million Ways to Die in the West

A Million Ways to Die in the West

2014
×
★★
Edit this entry  
06
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Tom at the Farm

Tom at the Farm

2013
×
★★★★
Edit this entry  
05
I Origins

I Origins

2014
×
★★★½
Edit this entry  
30
20,000 Days on Earth

20,000 Days on Earth

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mel Brooks: Make a Noise

Mel Brooks: Make a Noise

2013
×
★★★½
Edit this entry  
29
The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

The Hunger Games: Mockingjay - Part 1

2014
×
★★½
Edit this entry  
29
Predestination

Predestination

2014
×
★★★½
Edit this entry  
28
Five Easy Pieces

Five Easy Pieces

1970
×
★★★★
Edit this entry  
28
Lucy

Lucy

2014
×
★★★½
Edit this entry  
26
Housebound

Housebound

2014
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Producers

The Producers

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★
Edit this entry  
17
The Babadook

The Babadook

2014
×
★★★★
Edit this entry  
09
The 'Burbs

The 'Burbs

1989
×
★★★½
Edit this entry  
09
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Guardians of the Galaxy

Guardians of the Galaxy

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Life After Beth

Life After Beth

2014
×
★★
Edit this entry  
19
Begin Again

Begin Again

2013
×
★★★½
Edit this entry  
18
Frank

Frank

2014
×
★★★½
Edit this entry  
12
22 Jump Street

22 Jump Street

2014
×
★★★½
Edit this entry  
10
Happy Christmas

Happy Christmas

2014
×
★★★
Edit this entry  
09
Obvious Child

Obvious Child

2014
×
★★★★
Edit this entry  
08
Open Windows

Open Windows

2014
×
★★★
Edit this entry  
28
Black Souls

Black Souls

2014
×
★★★½
Edit this entry  
27
White Bird in a Blizzard

White Bird in a Blizzard

2014
×
★★
Edit this entry  
22
God Help the Girl

God Help the Girl

2014
×
★★½
Edit this entry  
21
Laurence Anyways

Laurence Anyways

2012
×
★★★★
Edit this entry  
20
Le Week-End

Le Week-End

2013
×
★★★
Edit this entry  
20
Young & Beautiful

Young & Beautiful

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
Cold in July

Cold in July

2014
×
★★★½
Edit this entry  
14
Jigoku

Jigoku

1960
×
★★★½
Edit this entry