RSS feed for kekkoz

kekkoz has logged 178 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Assassination Nation

Assassination Nation

2018
×
★★½
Edit this entry  
08
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★
Edit this entry  
04
Venom

Venom

2018
×
★★
Edit this entry  
03
Spider-Man: Into the Spider-Verse

Spider-Man: Into the Spider-Verse

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Roma

Roma

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
02
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
Edit this entry  
01
The Treasure of the Sierra Madre

The Treasure of the Sierra Madre

1948
×
★★★★
Edit this entry  
27
Rio Bravo

Rio Bravo

1959
×
★★★★
Edit this entry  
27
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Widows

Widows

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
Unsane

Unsane

2018
×
★★★
Edit this entry  
24
The Young Girls of Rochefort

The Young Girls of Rochefort

1967
×
★★★★★
Edit this entry  
23
Searching

Searching

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
19
The Magnificent Ambersons

The Magnificent Ambersons

1942
×
★★★★
Edit this entry  
19
Children of Paradise

Children of Paradise

1945
×
★★★★★
Edit this entry  
18
The Shop Around the Corner

The Shop Around the Corner

1940
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
14
First Man

First Man

2018
×
★★★
Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
Halloween

Halloween

1978
×
★★★★
Edit this entry  
01
Love, Gilda

Love, Gilda

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
Possession

Possession

1981
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Big Sleep

The Big Sleep

1946
×
★★★★
Edit this entry  
28
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★
Edit this entry  
28
Double Indemnity

Double Indemnity

1944
×
★★★★★
Edit this entry  
27
McQueen

McQueen

2018
×
★★★½
Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Thunder Road

Thunder Road

2018
×
★★★½
Edit this entry  
24
The Night Comes for Us

The Night Comes for Us

2018
×
★★★½
Edit this entry  
23
Diabolique

Diabolique

1955
×
★★★★
Edit this entry  
22
Madeline's Madeline

Madeline's Madeline

2018
×
★★½
Edit this entry  
22
A Star Is Born

A Star Is Born

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
His Girl Friday

His Girl Friday

1940
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Boys Cry

Boys Cry

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hush

Hush

2016
×
★★★
Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Apostle

Apostle

2018
×
★★★
Edit this entry  
12
Hearts Beat Loud

Hearts Beat Loud

2018
×
★★★½
Edit this entry