RSS feed for kekkoz

kekkoz has logged 79 entries for films rated ★★★★½ .

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
On the Waterfront

On the Waterfront

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
27
A Streetcar Named Desire

A Streetcar Named Desire

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
12
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Ace in the Hole

Ace in the Hole

1951
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Only Angels Have Wings

Only Angels Have Wings

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
27
High and Low

High and Low

1963
×
★★★★½
Edit this entry  
20
The Innocents

The Innocents

1961
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
08
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Shirkers

Shirkers

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Solaris

Solaris

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Earrings of Madame de...

The Earrings of Madame de...

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Orpheus

Orpheus

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
18
Laura

Laura

1944
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Shoplifters

Shoplifters

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
03
The Young and the Damned

The Young and the Damned

1950
×
★★★★½
Edit this entry  
03
We All Loved Each Other So Much

We All Loved Each Other So Much

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
23
The French Connection

The French Connection

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
16
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
17
Cléo from 5 to 7

Cléo from 5 to 7

1962
×
★★★★½
Edit this entry  
07
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
17
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Shape of Water

The Shape of Water

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Thelma

Thelma

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Open Your Eyes

Open Your Eyes

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
31
Dunkirk

Dunkirk

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Okja

Okja

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Frantic

Frantic

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
19
L'Avventura

L'Avventura

1960
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Johnny Guitar

Johnny Guitar

1954
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Son of Saul

Son of Saul

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
La La Land

La La Land

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Arrival

Arrival

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Wolf Children

Wolf Children

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Kubo and the Two Strings

Kubo and the Two Strings

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Handmaiden

The Handmaiden

2016
×
★★★★½
Edit this entry  
28
The Trouble with Harry

The Trouble with Harry

1955
×
★★★★½
Edit this entry