Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Kevin Liu

Kevin Liu

  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Gift Pro
  • RSS feed for Kevin
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Remove filters
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show rewatched films
    • Hide rewatched films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
    • Show Nanocrowd films
    • Hide Nanocrowd films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Review Count
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Kevin’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Your Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2022
  • 2021
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • Doctor Strange in the Multiverse of Madness

    Doctor Strange in the Multiverse of Madness 2022

    ★★★½ Watched by Kevin Liu 15 May 2022

    what the hell

  • Gone Girl

    Gone Girl 2014

    ★★★★½ Added by Kevin Liu

    im never fucking getting married wtf

  • Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl

    Pirates of the Caribbean: The Curse of the Black Pearl 2003

    ★★★★ Watched by Kevin Liu 24 Apr 2022

    solid

  • The Batman

    The Batman 2022

    ★★★★★ Watched by Kevin Liu 23 Apr 2022

    10000000000x better than any marvel movie wtf

  • Turning Red

    Turning Red 2022

    ★★★★ Watched by Kevin Liu 19 Mar 2022

    its a nice sentiment, hits pretty close to home, a little cringe at times tho, dad was 100% the best character in the movie

  • The King's Man

    The King's Man 2021

    ★★½ Watched by Kevin Liu 07 Mar 2022

    This was not a good movie man

  • Her

    Her 2013

    ★★★ Watched by Kevin Liu 30 Jan 2022

    what?

  • The French Dispatch

    The French Dispatch 2021

    ★★★★ Watched by Kevin Liu 29 Jan 2022

    The aesthetic, the dialogue, the score, the cast, the performances, all immaculate. Wes Andersen never disappoints. Never.

  • Ocean's Eleven

    Ocean's Eleven 2001

    ★★★½ Watched by Kevin Liu 23 Jan 2022

    cool heist movie

  • Ford v Ferrari

    Ford v Ferrari 2019

    ★★★★ Watched by Kevin Liu 22 Jan 2022

    pretty cool movie, found the subject matter pretty interesting and i very thoroughly enjoyed christian bale's british accent and mannerisms

  • Eternals

    Eternals 2021

    ★★★★ Watched by Kevin Liu 13 Jan 2022

    I actually enjoyed this Marvel film very much. I thought all the powers of the individual Eternals were really interesting to explore, and it was exciting to see all of them in action with every fight scene. I thought the action was really good, the visual effects are great, and the cinematography was fantastic too. Thena was especially cool to watch fight. Of course the plot has its own problems here and there, but overall it was a cool and…

  • Uncut Gems

    Uncut Gems 2019

    ★★ Watched by Kevin Liu 13 Jan 2022

    Yeah this movie just didn’t work for me. A lot of nonsensical yelling and swearing, and I mean A LOT, and it just seems like the main character is so insanely screwed over that it’s not even entertaining to see him deal with everything.

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 7
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Podcast
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter
Facebook
Instagram
YouTube
TikTok

© Letterboxd Limited. Made by fans in Aotearoa. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.

Upgrade to remove ads

Letterboxd is an independent service created by a small team, and we rely mostly on the support of our members to maintain our site and apps. Please consider upgrading to a Pro account—for less than a couple bucks a month, you’ll get cool additional features like all-time and annual stats pages (example), the ability to select (and filter by) your favorite streaming services, and no ads!

Tell me about Pro