Sort by

kellieherson has logged 170 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Informant!

The Informant!

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Something's Gotta Give

Something's Gotta Give

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Elle

Elle

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Killing of a Chinese Bookie

The Killing of a Chinese Bookie

1976
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Something Wild

Something Wild

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Andy Murray: Resurfacing

Andy Murray: Resurfacing

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Waves

Waves

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Sneakers

Sneakers

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
A Beautiful Day in the Neighborhood

A Beautiful Day in the Neighborhood

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The First Wives Club

The First Wives Club

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
High Life

High Life

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Pain and Glory

Pain and Glory

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Plus One

Plus One

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Out of Sight

Out of Sight

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Jackie Brown

Jackie Brown

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Freaky Friday

Freaky Friday

2003
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Edge of Seventeen

The Edge of Seventeen

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Miami Vice

Miami Vice

2006
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Hoop Dreams

Hoop Dreams

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
RoboCop

RoboCop

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Unbelievable

Unbelievable

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Homecoming: A Film by Beyoncé

Homecoming: A Film by Beyoncé

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Big Night

Big Night

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Hustlers

Hustlers

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Good Time

Good Time

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry