• Priscilla

    Priscilla

    ★★★★

    not a lot of narrative meat here but the vibes are impeccable

  • O Brother, Where Art Thou?

    O Brother, Where Art Thou?

    ★★★★

    quite an experience to watch a movie with a scene in which right-wingers espouse toxic conspiracy theories about a wildly popular musical artist at the same time that a washed incumbent will do anything to secure an endorsement from said artist in february of 2024

  • Burn After Reading

    Burn After Reading

    ★★★★★

    the thing that keeps this from feeling like science fiction is everyone’s supremely human, grounded body language and i think that’s neat!

  • Fargo

    Fargo

    ★★★★★

    the most and least romantic movie ever made

  • A Serious Man

    A Serious Man

    ★★★★½

    what kind of ANIMAL smokes MARIJUANA at his own BAR MITZVAH?!

  • The Master

    The Master

    ★★★

    viewing #3; back to being agnostic about this one

  • Home for the Holidays

    Home for the Holidays

    ★★★★

    big movie for my boyfriend who loves jazz and me being vulnerable during turbulence

  • The Wolf of Wall Street

    The Wolf of Wall Street

    ★★★★★

    the thing about this movie is that kyle chandler is so hot

  • You Hurt My Feelings

    You Hurt My Feelings

    ★★★½

    another good thing that happened on our flight aside from the fact that i laughed so hard about the beetlejuice playbill that i ended matt’s one (1) hour of sleep

  • All the Beauty and the Bloodshed

    All the Beauty and the Bloodshed

    ★★★★

    watching this was the only good thing that happened on our flight

  • Killers of the Flower Moon

    Killers of the Flower Moon

    ★★★★★

    a masterpiece of a film and a perfect adaptation that i may never watch again

  • Casino

    Casino

    ★★★★★

    scorsese’s most image-driven film, culminating in the perfect, indelible image of don rickles toting a rifle