RSS feed for kelly

kelly has logged 262 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
19
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★½
Edit this entry  
16
Dumplin'

Dumplin'

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Smallfoot

Smallfoot

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

Fantastic Beasts: The Crimes of Grindelwald

2018
×
★★★½
Edit this entry  
15
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
12
Forgotten

Forgotten

2017
×
★★★
Edit this entry  
09
Last Letter

Last Letter

2018
×
★★★
Edit this entry  
09
A Simple Favor

A Simple Favor

2018
×
★★★½
Edit this entry  
08
Ala Changso

Ala Changso

2018
×
★★★
Edit this entry  
08
Mori, The Artist's Habitat

Mori, The Artist's Habitat

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
Creed

Creed

2015
×
★★★½
Edit this entry  
07
Liz and the Blue Bird

Liz and the Blue Bird

2018
×
★★★
Edit this entry  
06
One Cut of the Dead

One Cut of the Dead

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Halloween

Halloween

2018
×
★★★
Edit this entry  
01
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
Shadow

Shadow

2018
×
★★★½
Edit this entry  
01
The Resistance Banker

The Resistance Banker

2018
×
★★★½
Edit this entry  
30
When I Get Home, My Wife Always Pretends to be Dead

When I Get Home, My Wife Always Pretends to be Dead

2018
×
★★½
Edit this entry  
29
The House with a Clock in Its Walls

The House with a Clock in Its Walls

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
Rampant

Rampant

2018
×
★★½
Edit this entry  
24
What a Wonderful Family! 3: My Wife, My Life

What a Wonderful Family! 3: My Wife, My Life

2018
×
★★★★
Edit this entry  
22
First Man

First Man

2018
×
★★★½
Edit this entry  
19
Suzhou River

Suzhou River

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
Red Sorghum

Red Sorghum

1987
×
★★★½
Edit this entry  
18
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mystery

Mystery

2012
×
★★★½
Edit this entry  
17
The Blood of Wolves

The Blood of Wolves

2018
×
★★★½
Edit this entry  
17
Outlaw King

Outlaw King

2018
×
★★★
Edit this entry  
16
The Bad Seed

The Bad Seed

2018
×
★★★
Edit this entry  
11
Dying to Survive

Dying to Survive

2018
×
★★★½
Edit this entry  
11
In the Aisles

In the Aisles

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Guilty

The Guilty

2018
×
★★★★
Edit this entry  
10
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Hate U Give

The Hate U Give

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
The Equalizer 2

The Equalizer 2

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★★½
Edit this entry  
03
Christopher Robin

Christopher Robin

2018
×
★★★
Edit this entry  
02
Papillon

Papillon

2017
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Nun

The Nun

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
Cold War

Cold War

2018
×
★★★★
Edit this entry  
29
L Storm

L Storm

2018
×
★★★
Edit this entry  
29
The Godfather

The Godfather

1972
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★
Edit this entry  
29
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★★
Edit this entry  
29
Rolling to You

Rolling to You

2018
×
★★★
Edit this entry  
22
My Friend

My Friend "A"

2018
×
★★★
Edit this entry  
21
Chihayafuru Part III

Chihayafuru Part III

2018
×
★★★½
Edit this entry  
21
The Negotiation

The Negotiation

2018
×
★★★½
Edit this entry  
20
The Spy Who Dumped Me

The Spy Who Dumped Me

2018
×
★★½
Edit this entry  
20
A Day

A Day

2017
×
★★★
Edit this entry