• Sam Morril: Same Time Tomorrow

    Sam Morril: Same Time Tomorrow

    ★★★★

    • Cop is tougher than teacher. You know how I know that? There's no substitute cop.
    • Look, if there's a movie that's 75-plus years old, let's just assume there's a few problems and go about our day.
    • Like Ted Bundy always said, it's always better to ask for forgiveness than permission.
    • "9/11. Never forget." I can't forget before I board the flight?
    • Once you've killed enough fetuses that they could have form a band. Ironically, also…

  • Thor: Love and Thunder

    Thor: Love and Thunder

    ★★★½

    Did Zeus have a Russian accent? I don't know why, but it cracked me up for some reason. "You, my friend, are safe here. So, chill, baby cake." Tessa Thompson is always nice to look at. And Matt Damon was great for the 60 seconds or so of screen time he had. All in all, I had a good time, but it's no Thor: Ragnarok.

  • Nope

    Nope

    ★★★★

    This was weird as hell, but I think I liked it. 😂🛸👽

  • Top Gun: Maverick

    Top Gun: Maverick

    ★★★★

    You told me NOT to think!

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

    The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst

    ★★★★½

    For years, I had been hearing how good this documentary is. But as time went on, I kept putting it off and eventually I thought maybe too much time had passed and it would no longer be relevant. But then comedian, Tom Segura, would keep bringing it up on the YMH podcast, saying how great it was. So, I finally carved out time to watch it. And wow, I'm glad I did. I found it absolutely riveting from the get-go. Last episode is bananas.

  • How to Change Your Mind

    How to Change Your Mind

    ★★★★½

    Very fascinating. A lot of stuff about the history of psychedelics that I already knew, but also a lot I didn't. I love that they included a little bit about Ram Dass (because I love Ram Dass), but I'm a little surprised that Terence McKenna was not mentioned once in all this, although I'm sure anyone versed in the psychedelic world already knows about him. Anyway, I like the way in which this was presented, with each episode being devoted to a separate psychedelic drug. It made it easier for me to digest. (Watched August 6 - 12).

  • The Rescue

    The Rescue

    ★★★★½

    I definitely remember this story as it happened in real time, and I'm pretty sure 60 Minutes did a whole piece about it that I watched, as well. But this documentary goes into much more detail, especially about the divers who performed the rescue. In that sense, it's as much a story about social outcasts/outsiders triumphing as it is about a cave rescue. Obviously, given the story, you can't help but feel emotional watching this.

  • Prey

    Prey

    ★★★★

    For me, the film's strongest point is the overall premise, which is setting the Predator franchise 300 years ago among the Comanche tribe. I just love the idea of mixing sci-fi/horror with Native American culture. That juxtaposition is so fresh to me and I kind of want to see more of it in the future. The film was beautifully shot and Amber Midthunder did a solid job carrying the movie.

  • Nine to Five

    Nine to Five

    ★★★½

    "Look, I got a gun out there in my purse. And up to now, I've been forgiving and forgetting because of the way I was brought up. But I tell you one thing: If you ever say another word about me or make another indecent proposal, I'm gonna get that gun of mine, and I'm gonna change you from a rooster to a hen with one shot!"

    😂😂😂🙌🙌🙌

  • South Park the Streaming Wars Part 2

    South Park the Streaming Wars Part 2

    ★★★½

    • Matt Damon is in! Are urine?
    • Do you even know what kind of geologist I was, Stan? I was a fluvial geomorphologist.
    • We missed you, Randy!
    • Butters, will you stop staring at my tits?
    • There can be only one streaming service. And it's going to be Pipi+!
    • And the only way to control anything is by fucking its mom. But what Pipi didn't count on, was that a child will stop at nothing to find out who is fucking their mom.
    • ManBearPig is leaving with PigBearGirl and Chuck Chuck.

  • South Park the Streaming Wars

    South Park the Streaming Wars

    ★★★½

    Bring a bucket and a mop for this wet-ass Pi Pi.

  • The Northman

    The Northman

    ★★★½

    A pretty standard revenge story, but beautifully shot. Alexander Skarsgård turned in a solid performance, but for me, as far as Vikings characters go, no one will ever beat Travis Fimmel's Ragnar Lothbrok.