RSS feed for Kelly
  • Frozen II

    Frozen II

    ★★

    worth it for olaf’s reenactment scene

  • Knives Out

    Knives Out

    ★★★★★

    me the first half of the movie: where tf is chris evans
    me the second half of the movie: can chris evans move over i can’t see ana de armas

  • Clue

    Clue

    ★★★★★

    one plus two plus two plus one is how many stars i wish i could give this moment

  • Hustlers

    Hustlers

    ★★★★

    first time i’ve seen music from my childhood used to establish the past and it was used so so well

  • Ready or Not

    Ready or Not

    ★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    like there’s no way she’s not going to jail in the end tho right like how do you explain that

  • Agent Cody Banks 2: Destination London

    Agent Cody Banks 2: Destination London

    ★★

    that jazzy rendition of carmen in the end credits was a fuckn bop plus an extra star for theon singing war with a terrible accent

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★★½

    finally, a movie that showcases the positive power of bullying

  • Aquaman

    Aquaman

    how can jason momoa look that good in a movie this boring

  • Once Upon a Time… in Hollywood

    Once Upon a Time… in Hollywood

    ★★★

    1/3 brad pitt weaving through traffic, 1/3 leo crying, 1/3 dirty feet

  • Midsommar

    Midsommar

    ★★★★½

    how can u star in this movie and still be dating zack braff in real life

  • Swiped

    Swiped

    ½

    noah baby i’m so sorry

  • Men in Black: International

    Men in Black: International

    ★★

    the sheer bisexual energy of this film...incredible