jackieburkhart has logged 439 entries for films during 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Fences

Fences

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Into the Woods

Into the Woods

2014
×
★★★★
Edit this entry  
30
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Rogue One: A Star Wars Story

Rogue One: A Star Wars Story

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Place Beyond the Pines

The Place Beyond the Pines

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Moana

Moana

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
10
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Count of Monte Cristo

The Count of Monte Cristo

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Broken Vows

Broken Vows

2016
×
Edit this entry  
05
Fantastic Beasts and Where to Find Them

Fantastic Beasts and Where to Find Them

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Minority Report

Minority Report

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Life Is Beautiful

Life Is Beautiful

1997
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
Shrek

Shrek

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Nice Guys

The Nice Guys

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Adulterers

Adulterers

2016
×
½
Read the review Edit this entry  
21
London Boulevard

London Boulevard

2010
×
★★★★
Edit this entry  
21
And While We Were Here

And While We Were Here

2012
×
★★
Edit this entry  
20
Doctor Strange

Doctor Strange

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Shawshank Redemption

The Shawshank Redemption

1994
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Robots

Robots

2005
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
13
Edge of Tomorrow

Edge of Tomorrow

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Land Before Time

The Land Before Time

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Deadpool

Deadpool

2016
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
05
Animal House

Animal House

1978
×
★★★★½
Edit this entry  
02
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
02
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Girl on the Train

The Girl on the Train

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Equilibrium

Equilibrium

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Sunset Boulevard

Sunset Boulevard

1950
×
★★★★★
Edit this entry  
29
Bad Teacher

Bad Teacher

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Martian

The Martian

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
18
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Grandma

Grandma

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Spirit: Stallion of the Cimarron

Spirit: Stallion of the Cimarron

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Blind Side

The Blind Side

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
10
The Fifth Element

The Fifth Element

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Four Brothers

Four Brothers

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry