jackieburkhart has logged 49 entries for films during April 2016.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Ocean's Twelve

Ocean's Twelve

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tropic Thunder

Tropic Thunder

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Troy

Troy

2004
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Somewhere

Somewhere

2010
×
★★★½
Edit this entry  
27
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Joseph: King of Dreams

Joseph: King of Dreams

2000
×
★★½
Read prior review Edit this entry  
27
Titanic

Titanic

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Trance

Trance

2013
×
★★★½
Edit this entry  
25
The Greatest Game Ever Played

The Greatest Game Ever Played

2005
×
★★★★
Edit this entry  
25
Bride Wars

Bride Wars

2009
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Trainwreck

Trainwreck

2015
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Beastly

Beastly

2011
×
Read the review Edit this entry  
22
The Losers

The Losers

2010
×
★★★★
Edit this entry  
22
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Edit this entry  
21
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★½
Edit this entry  
20
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Edit this entry  
20
Fight Club

Fight Club

1999
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
Eden

Eden

2012
×
★★
Edit this entry  
19
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Girl with the Dragon Tattoo

The Girl with the Dragon Tattoo

2011
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
15
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

2002
×
★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

2005
×
★★★★
Edit this entry  
14
Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

1999
×
★½
Read the review Edit this entry  
13
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
12
Drive

Drive

2011
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
11
The Guest

The Guest

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Lost River

Lost River

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Already Tomorrow in Hong Kong

Already Tomorrow in Hong Kong

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Blue Valentine

Blue Valentine

2010
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★
Edit this entry  
09
Demolition

Demolition

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Notebook

The Notebook

2004
×
★★★
Read prior review Edit this entry  
09
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
★★★½
Edit this entry  
09
Hot Tub Time Machine

Hot Tub Time Machine

2010
×
★★★
Edit this entry  
08
American Psycho

American Psycho

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
08
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
The Breakfast Club

The Breakfast Club

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Breakfast at Tiffany's

Breakfast at Tiffany's

1961
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
03
Accidental Love

Accidental Love

2015
×
Edit this entry  
03
Finding Nemo

Finding Nemo

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
02
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★
Edit this entry  
01
The Hateful Eight

The Hateful Eight

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Man of Steel

Man of Steel

2013
×
★★★
Edit this entry