Sort by

🦇 Kemper 🃏 has logged 51 entries for films during April 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Harold & Kumar Go to White Castle

Harold & Kumar Go to White Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★★★
Edit this entry  
30
Batman Begins

Batman Begins

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
A Nightmare on Elm Street

A Nightmare on Elm Street

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★★★
Edit this entry  
28
O Brother, Where Art Thou?

O Brother, Where Art Thou?

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Resident Evil: Apocalypse

Resident Evil: Apocalypse

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lost Boys

The Lost Boys

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Friday the 13th: The Final Chapter

Friday the 13th: The Final Chapter

1984
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Falcon and the Winter Soldier

The Falcon and the Winter Soldier

2021
×
Read the review Edit this entry  
24
Friday the 13th Part III

Friday the 13th Part III

1982
×
★★★
Edit this entry  
24
The Texas Chainsaw Massacre

The Texas Chainsaw Massacre

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Texas Chain Saw Massacre

The Texas Chain Saw Massacre

1974
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Mortal Kombat

Mortal Kombat

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Friday the 13th Part 2

Friday the 13th Part 2

1981
×
★★★★
Edit this entry  
21
Resident Evil

Resident Evil

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Inception

Inception

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Love and Monsters

Love and Monsters

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
War for the Planet of the Apes

War for the Planet of the Apes

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Sherlock Holmes

Sherlock Holmes

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Dawn of the Planet of the Apes

Dawn of the Planet of the Apes

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Dynamite

Black Dynamite

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rise of the Planet of the Apes

Rise of the Planet of the Apes

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

The Fear of God: 25 Years of The Exorcist

1998
×
Read the review Edit this entry  
15
Dumb and Dumber

Dumb and Dumber

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Lord of the Rings: The Return of the King

The Lord of the Rings: The Return of the King

2003
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Escape from New York

Escape from New York

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Riddle Me This: Why Is Batman Forever?

Riddle Me This: Why Is Batman Forever?

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Big Trouble in Little China

Big Trouble in Little China

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Jurassic Park

Jurassic Park

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Batman: Mask of the Phantasm

Batman: Mask of the Phantasm

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Ghostbusters

Ghostbusters

1984
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
Logan

Logan

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Planet of the Apes

Planet of the Apes

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Batman Forever

Batman Forever

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Heat

Heat

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Blood Diamond

Blood Diamond

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Death Proof

Death Proof

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max: Fury Road

Mad Max: Fury Road

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Mad Max Beyond Thunderdome

Mad Max Beyond Thunderdome

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Dracula

Dracula

1931
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Mad Max 2

Mad Max 2

1981
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Mad Max

Mad Max

1979
×
★★★½
Read the review Edit this entry