RSS feed for kems

kems has logged 52 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
21
Coco

Coco

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Lady Bird

Lady Bird

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Jim & Andy: The Great Beyond

Jim & Andy: The Great Beyond

2017
×
Edit this entry  
16
Justice League

Justice League

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Flashdance

Flashdance

1983
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Split

Split

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Friday the 13th

Friday the 13th

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Flatliners

Flatliners

2017
×
½
Edit this entry  
22
It

It

2017
×
Read the review Edit this entry  
02
Guardians of the Galaxy Vol. 2

Guardians of the Galaxy Vol. 2

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Garfunkel and Oates: Trying to be Special

Garfunkel and Oates: Trying to be Special

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Nocturnal Animals

Nocturnal Animals

2016
×
Read the review Edit this entry  
23
Let's Make Love

Let's Make Love

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
How to Be Single

How to Be Single

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
T.J. Miller: Meticulously Ridiculous

T.J. Miller: Meticulously Ridiculous

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
12
World of Tomorrow

World of Tomorrow

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Sarah Silverman: A Speck of Dust

Sarah Silverman: A Speck of Dust

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Wonder Woman

Wonder Woman

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Hurricane Bianca

Hurricane Bianca

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Big Sick

The Big Sick

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ghost in the Shell

Ghost in the Shell

2017
×
Read the review Edit this entry  
07
Louis C.K. 2017

Louis C.K. 2017

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
CHiPS

CHiPS

2017
×
Read the review Edit this entry  
13
Desperately Seeking Susan

Desperately Seeking Susan

1985
×
★★½
Edit this entry  
08
My Blind Brother

My Blind Brother

2016
×
★★★
Edit this entry  
03
The Last Word

The Last Word

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
01
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Fundamentals of Caring

The Fundamentals of Caring

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Trevor Noah: Afraid of the Dark

Trevor Noah: Afraid of the Dark

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Skeleton Twins

The Skeleton Twins

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Pete Holmes: Faces and Sounds

Pete Holmes: Faces and Sounds

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Sleeping with Other People

Sleeping with Other People

2015
×
Read the review Edit this entry  
01
Expelled

Expelled

2014
×
½
Read the review Edit this entry  
01
Hidden Figures

Hidden Figures

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Edward Scissorhands

Edward Scissorhands

1990
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Jackie

Jackie

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fences

Fences

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Manchester by the Sea

Manchester by the Sea

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Sing

Sing

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Elle

Elle

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Florence Foster Jenkins

Florence Foster Jenkins

2016
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
Finding Dory

Finding Dory

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry