Kendall has logged 195 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Chant of Jimmie Blacksmith

The Chant of Jimmie Blacksmith

1978
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
tick, tick...BOOM!

tick, tick...BOOM!

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Power of the Dog

The Power of the Dog

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Company

Company

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Tokyo Godfathers

Tokyo Godfathers

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
House of Gucci

House of Gucci

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Wendy and Lucy

Wendy and Lucy

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Prairie Home Companion

A Prairie Home Companion

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
The Last Duel

The Last Duel

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
A Knight's Tale

A Knight's Tale

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Blue Kite

The Blue Kite

1993
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Bright Star

Bright Star

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Mystic Pizza

Mystic Pizza

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
In the Cut

In the Cut

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Jersey Girl

Jersey Girl

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Unhinged

Unhinged

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Spencer

Spencer

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Harder They Fall

The Harder They Fall

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Fog

The Fog

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Holy Smoke

Holy Smoke

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
In the Mouth of Madness

In the Mouth of Madness

1994
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Portrait of a Lady

The Portrait of a Lady

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Ritual

The Ritual

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dune

Dune

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
Cure

Cure

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Lazarus Effect

The Lazarus Effect

2015
×
★½
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Event Horizon

Event Horizon

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
The Strangers: Prey at Night

The Strangers: Prey at Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
An Angel at My Table

An Angel at My Table

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Malignant

Malignant

2021
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Blood on Satan's Claw

The Blood on Satan's Claw

1971
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Rushmore

Rushmore

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Invasion of the Body Snatchers

Invasion of the Body Snatchers

1978
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Creature from the Black Lagoon

Creature from the Black Lagoon

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Titane

Titane

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry